Unikátní technické dílo v Jeseníkách navštěvují každoročně desítky tisíc lidí.

"Jsme si vědomi toho, že naše elektrárny jsou součástí kritické infrastruktury České republiky. Proto jsme, tak jako v minulosti, s předstihem přijali řadu ochranných opatření, od zákazu návštěv přes omezení služebních cest až po maximální podporu očkování a testování," uvedl ředitel útvaru ochrany Skupiny ČEZ Daniel Rous.

Areál Kouty v Jeseníkách v sobotu 8. ledna 2022
Skiareály v Jeseníkách jsou znovu ve formě. Takto to vypadá v Koutech i jinde

Dlouhé stráně patří mezi turistická lákadla regionu. Předloni elektrárnu navštívilo 88.162 lidí, její návštěvnost za loňský rok Skupina ČEZ zatím oficiálně nezveřejnila. Elektrárna je v provozu od roku 1996, za tu dobu vyrobila více než deset milionů megawatthodin elektrické energie.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Při jednom přečerpávacím cyklu dokáže elektrárna Dlouhé stráně do energetické sítě dodat až 3,5 milionu kilowatthodin elektrické energie.

Stromečky u popelnic v lednu 2022 na sídlištích v Šumperku.
Stromek u popelnic jako černá skládka? Města na severu mají rozum

Kromě Dlouhých strání lze díky virtuálním prohlídkám navštívit také jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. Školy i veřejnost se mohou na tyto prohlídky registrovat zdarma prostřednictvím webu www.virtualnevelektrarne.cz.

"Programem virtuálních prohlídek jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů už prošlo téměř 55.000 návštěvníků," uvedl Sobol. Pomáhají podle něj s výukou fyziky a dalších předmětů na základních a středních školách. Od pondělí půjde dočasně o jedinou možnost, jak klíčové české energetické zdroje navštívit.