„Jde o tři samice a jednoho nepříbuzného samečka osla poitouského, ve Francii označovaného jako Baudet de Poitou. Samičky jsou Agnéta, která se narodila v roce 2010, Safa, která je o čtyři roky starší, a Nausicaa, která je nejstarší a na svět přišla v roce 2001. Sameček se narodil loni v červnu," prozradila zástupkyně ředitele Zooparku Vyškov Dagmar Nepeřená.

Jedna samička je podle jejích slov březí. Oslíky zástupci zooparku přivezou ze zoologické zahrady Parc Zoologique de Champrépus ve francouzské Bretani.

Budou jedinou skupinou svého druhu v českých zoologických zahradách. „Po nezbytné karanténě a přivyknutí si k novému prostředí celou skupinu umístíme do přebudovaného výběhu ve staré části zooparku, nedaleko nové expozice pro nutrie," řekla zástupkyně ředitele.

Rozměry osla poitouského předčí mnohá plemena koní. Dorůstá výšky až sto sedmdesáti centimetrů a hmotnosti přes tři sta padesát kilogramů. „Návštěvníci zooparku se po jejich krytém ustájení můžou těšit na slavnostní otevření výběhu. Záleží však na počasí a stavu oslíků," doplnila Nepeřená.

Sameček osla poitouského bude novým lákadlem Zooparku Vyškov. Narodil se loni v červnu.