Kromě regionálních témat hledali zástupci nejúspěšnějších stran hlavně shody ve svých programech.

Všichni zúčastnění se shodli, že hejtmanem by měl být člověk z ČSSD.

Politický dialog, na jehož konci bude vytvoření koalice, je na začátku a nepřináší mnoho konkrétních informací. Jisté prozatím je jen to, že v koalici nebude TOP 09. 

Jestli bude ČSSD vládnout v kraji s komunisty, či s Občanskou demokratickou stranou (ODS) a Koalicí pro Olomoucký kraj společně se starosty vyplyne z dalších schůzek.

Jako velmi příjemné a vstřícné hodnotí setkání komunisté, s nimiž se sociální demokraté sešli jako první. Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) skončila ve volbách druhá a má o tři mandáty v krajském zastupitelstvu méně než ČSSD.

Zásadní bod kolem programové shody okomentoval předák komunistů Alexander Černý taktéž pozitivně.

„V zásadě jsme nenašli nic, co by bylo na překážku naší případné spolupráci. Programový průnik našich stran je poměrně značný," řekl lídr komunistů.

ODS s ČSSD nenašla "kontroverzní témata"

Částečné překážky mohou vzniknout na straně Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty.

„Rozdiskutovat budeme muset víceleté financování sociálních služeb. Jinak jsme se shodli v mnoha věcech jako je například nezadlužování kraje, transparentnost či podpora regionálních produktů," sdělil lidovec Marian Jurečka, který celkově jednání ohodnotil také kladně.

Ke kulatému stolu usedli také představitelé ODS. Podle předsedy regionálního sdružení Roberta Knoblocha je vše na začátku.

„Komentovali jsme si programy a programové průsečíky. Hledali jsme kontroverzní témata, která by nám bránila v další diskuzi. Nic takového jsme nenašli. V jednání budeme proto pokračovat," sdělil Knobloch.

Rozbořil: TOP09 nejvíc škodí

Pouze s TOP 09 se dle slov Jiřího Rozbořila, lídra ČSSD, nepodařilo najít potřebnou shodu pro další jednání.

„Důvodem obecným je činnost vlády. Mají nejzásadnější zastoupení na ministerstvech financí, zdravotnictví, práce a sociálních věcí. To jsou ministerstva, která nejvíce škodí krajům," sdělil po jednání Jiří Rozbořil.

Jednička TOP 09 Bořivoj Šarapatka prohlásil, že je jeho partaj připravená na roli v opozici.

Esa v rukou drží sociální demokracie, která bude podle Rozbořila na začátku příštího týdne jednat s možnými koaličními partnery také o konkrétních návrzích na řešení svízelných regionálních témat spjatých s chodem jesenické nemocnice, přerovského letiště či likvidace odpadů v regionu.

Předmětem nadcházejících jednání bude také kdo a v jaké počtu by měl usednout na posty v krajské radě.

KSČM, ODS i koalice lidovců a Strany zelných souhlasí, aby nový hejtman vzešel z vítězné strany. Rozpravy o vytvoření a nastínění spolupráce v řadách opozice všechny tři zmíněné politické strany v současnosti vylučují.