Přes bídnou zimu je v okolí Suchého nyní kolem patnácti centimetrů sněhu. Strojově upravené stopy tam sice nejsou, ale lyžovat se dá. „Dneska jsem najel patnáct kilometrů. Běžky jsem vytáhl už v neděli. Předtím jsem byl asi čtyřikrát v prosinci. Celkem mám odjeto sto dvacet kilometrů. V noci zase připadlo a zatím to drží, i když sněhu je pořád hodně málo. Vyjel jsem si ale stopy a dá se to. Minulou sezonu se tady vůbec nelyžovalo, tak jsem rád za každý centimetr sněhu," usmíval se v úterý po obědě Bayer.

Na Blanensku běžkařům letošní zima zatím vůbec nepřeje. Po nedělní chumelenici připadl další sníh až v noci z pondělka na úterý. Ten se udržel jen v nejvyšších místech regionu. Ani tam však nejsou podmínky pro běžkaře zdaleka ideální. Jezdit se dá částečně například na pláních v okolí Suchého a Benešova nebo na golfovém hřišti v Kořenci.

Skútry vyjeté stopy však zatím kvůli nedostatku sněhu v regionu chybí. „Po golfovém hřišti se jezdit dá. V lese bída. Je tady asi patnáct centimetrů sněhu, místy nafoukáno víc. Na vytvoření stop skútrem je to však pořád málo. Ve středu trasy projedeme a uvidíme, kde bude možné stopu udělat. Pokud nepřijde obleva, chceme část běžeckých tras před víkendem připravit," uvedl Vlastimil Štefl z Kořenec Golf & Ski Resort.

Lyžaři na golfu

Čerstvý sníh vylákal na kořenecké golfové hřiště v úterý několik běžkařů. Jedním z nich byl Josef Zelinka z Boskovic. „Asi to bude spíš procházka než jízda. Nevadí, letos stojím na běžkách poprvé a chci si to užít. Líbí se mi, že když je sníh, jsou tu projeté stopy a člověk si může vybrat z několika okruhů. Jenom aby sníh vydržel a ještě připadlo. Loni to byla parodie na zimu," pousmál se muž.

V úterý se lyžovalo i ve Sloupu. Ve středu se tam chystá také Jiří Roučka z běžeckého oddílu TJ Sokol Blansko. „Nebude to žádná sláva. Moc si od toho neslibuji. Sněhu je málo, ale člověk to musí brát s nadhledem. Vzít nějaké starší lyže a vyrazit. Po asfaltce a pak dál směrem údolím Luhy se lyžovat dá. I na loukách. Na projetí stopy skútrem to ale zatím rozhodně není. Brát ho nebudeme. Ještě by muselo alespoň deset patnáct čísel připadnout," poznamenal lyžař s přezdívkou Gamba.

Zástupci obcí z mikroregionu Boskovicka před lety spustili projekt běžeckých tras na Drahanské vrchovině. Označené trasy existují už přes pět let. Jedná se o šest běžeckých okruhů, které doplňuje server s webkamerami a s informacemi pro běžkaře.

Nové trasy

Podle Vlastimila Štefla chystají řadu novinek. První z nich jsou nové webkamery, které nahradily starou techniku v okolí Suchého, Benešova, Kořence a Protivanova. „Připravujeme také novou podobu webu. Se zástupci obcí jednáme o nových trasách. Nový okruh bychom pro příští sezonu mohli vyznačit v okolí Okrouhlé. Připravujeme rovněž královský okruh Drahanskou vrchovinou. Bude dlouhý pětadvacet kilometrů," upřesnil Štefl.

Zároveň dodal, že zástupci obcí, přes které lyžařské trasy vedou, budou o nových trasách jednat také se společností MP lesy. Ta v okolních lesích hospodaří. „Řadu míst, kde jsou vyjeté stopy, lesníci v zimě rozjíždějí těžkou technikou. Samozřejmě mě to štve. Ale nevím, co se s tím dá dělat," poznamenal Bayer.