„Je tu úžasně podmanivá silná atmosféra. Zámek má neobvyklou architekturu, která nás zaujala hned v prvních momentech po našem příjezdu," prozradily Deníku sestry Elefteriadu, jejichž rodiče uprchli v roce 1950 z Řecka kvůli občanské válce a usadili se v někdejším Československu.

„Naši pocházejí z malé horské vesničky Apsalos nedaleko města Edessa. Z posledních tátových sourozenců tam žije ještě strýc, za kterým se letos chystáme," prozradily ženy, které se do Řecka podívaly až po pádu řecké vojenské junty. V Řecku ale zůstat nechtěly.

„Podívaly jsme se tam, až když tady v Česku byla naše kariéra prudce rozjetá. Koncertovaly jsme každý den, jezdily jsme nejen po Česku, ale poznaly nás na Slovensku, v Rumunsku, Polsku, Bulharsku," popsala Martha Elefteriadu.

„Jen v Rusku jsme nikdy nebyly," podotkla s úsměvem Tena Elefteriadu.

„Ani nám to nevadilo. Od jiných muzikantů jsme věděly, že je to tam naprostá divočina," smály se sestry, které v současnosti kromě koncertování učí řecké tance.

Řecký jazyk a dodržování řeckých tradic v nich podporoval táta.

„Naše maminka zemřela, když mi bylo 8 a půl a Teně 6 let a náš táta se bál, že když nebudeme slyšet řečtinu, zapomeneme ji. S mámou se totiž mezi sebou bavili jedině řecky," vzpomínaly sestry na své dětství.

Za prahem domu se před jejich tátou muselo mluvit jen řecky.

„Česky jsme směly mluvit jen za jeho zády. Jakmile uslyšel češtinu, zlobil se. Vzpomínám si ale na to, jak jednou táta nebyl doma, a já jsem na Tenu začala mluvit řecky a ona se na mě podívala, a prohlásila: ´Co to meleš?!´," zasmála se Martha Teně, jejíž děti-dvojčata se řecky učila.

„Našli si řečtinu sami. Tenička přišla, že by tak chtěla mluvit a Marco taky. Ale moc dlouho jim to nevydrželo," usmála se teta dvojčat Martha Elefteriadu.

„No. Nevydrželo, protože byli oba neukáznění a paní učitelka je vyhodila. A oni byli strašně rádi, že je vyhodila," řekla se smíchem máma dvojčat Tena Elefteriadu, a dodala, že se dvojčata k řečtině vrátila v dospělosti.

Ze sester Elefteriadu po celý sobotní podvečer vyzařovala pohoda, kterou přenesly i na publikum. To se mimo jiné pokochalo také španělskými rytmy a krásnými ženami.

Na přítomné čekala přehlídka flamenca v podání tanečnic olomouckého Aires del Sur, originální přehlídka letní módy prostějovského butiku Soho či přehlídka zámeckých dobových kostýmů.

„Žena a Charme se koná především na podporu plumlovského zámku za podpory Olomouckého kraje. Letos jsme se rozhodli ladit program do řecko – španělského stylu,proto se diváci mohli bavit při koncertu sester Elefteriadu nebo vidět přehlídku flamenca Aires del Sur" nechala se slyšet iniciátorka akce Edita Lachmanová.

„Jsme rádi, že odpoledne, při kterém si ženy mohou odpočinout od každodenních starostí, má rok od roku stále více příznivců," dodala s úsměvem.