Koncert s názvem Večer pro violu a klavír nabídne průřez hudebním vývojem od baroka až po jednadvacáté století. Návštěvníci se mohou těšit na vydatnou a pestrou porci hudby.

„Na programu zazní skladby pro sólovou violu i sólový klavír, ve stěžejních částech programu však zazní oba nástroje současně. V průběhu večera se mohou lidé těšit na kontrapunkt Johanna Sebastiana Bacha či aristokratickou i lidově laděnou hudbu Josepha Haydna. Nebudou chybět ani zpěvné melodie Franze Schuberta, virtuózní pasáže Franze Liszta či jazzově inspirované motivy Jana Nováka. Na samotný závěr koncertu se Jiří Kabát, který mimo jiné vyhrál cenu absolutního vítěze druhého ročníku Mezinárodní skladatelské soutěže Antonína Dvořáka, představí i jako skladatel," nastínil program koncertu prostějovský klavírista Daniel Jun, který se zabýval myšlenkou na společný koncert s Jiřím Kabátem už řadu let.

„Naše spolupráce se začala rodit už před několika lety, kdy jsme se s Jiřím Kabátem bavili o tom, že uděláme společný koncert. Dvakrát jsme to naplánovali, ale vždycky to z nějakých důvodů nevyšlo. Nedávno jsme si spontánně napsali, Jiří se zmínil, že bychom měli konečně uspořádat nějaký koncert, tak jsem se toho chytil a vznikl Večer pro violu a klavír," popsal Daniel Jun, který v červnu letošního roku získal třetí cenu na mezinárodní soutěži v Římě.

Spolupráce Daniela Juna a Jiřího Kabáta, který od roku 2013 působí jako profesor hry na violu a odborných předmětů na Konzervatoři v Pardubicích, bude pro prostějovského klavíristu novinkou.

„Bude to zajímavá zkušenost. V minulosti jsem sice už hrál s několika houslisty, ale s violistou ještě nikdy. Hrát se smyčci mě vždycky lákalo, navíc Jiří je manžel mojí sestřenice, takže to bude i milá rodinná záležitost. Je jedním z nejlepších muzikantů, s jakým jsem měl dosud tu čest hrát," usmál se Daniel Jun, který trénuje na koncert od konce června.

„Udělal jsem přijímačky do magisterského studia, večer to oslavil a na druhý den jsem začal cvičit. Hráč musí nejprve znát výborně svůj part, až poté můžou přijít na řadu společné zkoušky. Tyto koncerty jsou pro mě důležité i proto, že za provedení na JAMU v Brně budu možná i hodnocen v rámci tohoto semestru," uvedl Daniel Jun.

Večer pro violu a klavír rozezní 27. listopadu od sedmnácti hodin plumlovský zámek a o dva dny později od osmnácti hodin sál U Kalicha v Prostějově. Vstupné na koncert je dobrovolné.

„Budou to spíše komornější koncerty. Nemám chuť jít do laciné komerce, je to proti mému přesvědčení, stejně jako hrát na politických akcích. Hudba by k takovým věcem sloužit neměla. Chceme koncerty oslavit příchod adventu a radost z očekávání Vánoc," uzavřel Daniel Jun.