„Máme jedenáct švestek, jedenáct jádrovic, tam jsou hrušky a jablka. Čtyři vzorky pak byli nezařaditelné peckoviny, kde byla meruňka, třešeň, ryngle a mirabelky. Navíc tu máme ještě dvanáct likérů. Ty rozdělujeme na smetanové a ovocné," vyjmenoval hlavní pořadatel koštu Petr Buriánek.

To, že to ve Víceměřicích berou s koštem smrtelně vážně, prozradil hned samotný začátek akce. Pálenky totiž vnesli tři pánové v sombrérech před porotu za znění fanfár z Libuše. Takový okázalý příchod by neurazil ani prezidenta. Poté dostali porotci tabulky, něco k zakousnutí a začalo se hodnotit.

„Každý hodnotí všechno a známkuje se jako ve škole, a to 1 až 5. Samozřejmě jsou zvlášť pálenky a likéry. Porotu tvoří lidé, co dali svůj vzorek, a nebo si zaplatí stovku. Jsou tady lidé z několika dědin, takže je to i objektivní. Máme tu čtyřiadvacet hodnotitelů a nikdo není takový ten lump, co by se přišel opít. Tady se hodnocení bere vážně," zdůraznil Petr Buriánek.

To potvrdili také místní porotci, kteří se podělili o své názory na slivovici. „Dobrá kořalka vás osloví hned. Nemusíte tam hledat žádnou další chuť," vysvětloval Tomáš Novotný, jeden ze stálých porotců.

„Já tu chodím už od samotného začátku a kvalita je tady stejná. Místní paliči vědí, jak to dělat dobře," usmíval se Tomáš Novotný.

Veselý byl i další z porotců Jaroslav Horák a se smíchem na rtech hned prozradil svou definici dobré pálenky: „Dobrá slivovice musí mít nějaké volty a musí tam být cítit chuť. Musí prostě šmakovat a nesmí jí být málo."

Víceměřicský porotce vzápětí už vážněji dodal: „Kolikrát se nám stalo, že třeba jablíčko nebo hruška bylo lepší než trnka."

Likéry pak měly samostatnou porotu, a tu tvořilo devět odvážných žen. Jednou z nich byla paní Novotná, ta si pečlivě vychutnávala jednotlivé vzorky. „Zatím chutnáme ty ovocné, ale časem dojdeme i ke krémovým. Ochutnáme a uvidíme, který je nejlepší," usmívala se paní Novotná.

Pálenky i likéry tentokrát dorazily do Víceměřice z různých koutů okresu, a dokonce až z Vysočiny. „Vzorky máme asi polovinu z Víceměřic a polovina je přespolní. Máme vzorky z Prostějova a třeba taky z Vysočiny," chlubil se Petr Buriánek

On sám pak soutěžil v kategorii slivovice. „Já tady mám svou švestku. Pálím se švagrem dohromady, ale vždycky se domluvíme, co kdo nasadí. Já mám švestku a on ryngli," pomrkával hlavní organizátor víceměřicského koš­tu.

Výsledky:

Kategorie Švestky:

1.Ševčík Ludvík (Víceměřice)

2.Zůvala Robert (Přerov)

3.Selucký Bohumil (Dobromilice)

Kategorie Ostatní peckoviny.

1.Minátová Jarmila (Domamyslice) – mirabelky

2.Vránová Anna (Víceměříce) – meruňka + mirabelka

3.Žvátora Miloslav (Dřevnovice) – ryngle

Kategorie Jádroviny

1. Kříž Radek (Radešínská Svratka) – hrušková

2.Mézl Petr (Víceměřice) – jablečná

3.Štébl Milan (Víceměřice) – jablečná

Kategorie Krémové likéry

1.Pekárková Anna (Víceměřice) – Karamelový likér

2.Horáková Jarmila (Víceměřice) – Čokoládový likér

3.Brandstétterová Růžena (Víceměřice) – Kakaový likér

Kategorie Ovocné likéry

1.Jarmila Horáková (Víceměřice) – Višňový likér

2.Robert Zůvala (Přerov) – Bezinkový likér

3.Jaroslav „Fčelka" Horák (Víceměřice) – Zahradní tajemství