Jako malého kluka jej nejdříve ohromily hra na bicí a rock.

„Už od malička se mi líbily skladby Dire Straits, Erica Claptona a Boba Dylana," řekl před časem Deníku Daniel Jun.

Sestavit rockovou kapelu se mu ale nepodařilo a s věkem v něm narůstal zájem o klasickou hudbu. V devíti letech začal studovat klavír pod vedením Marie Heylové na Základní umělecké škole Bedřicha Smetany v Litomyšli.

„Pořádně jsem začal cvičit až ve čtrnácti, a to díky úspěchu v jedné celostátní klavírní soutěži. Právě tehdy jsem se rozhodl studovat konzervatoř s cílem, věnovat se hře na klavír profesionálně. Přiznám se, že do té doby mě klavír příliš nebral," prohlásil již dříve nadaný klavírní virtuos.

Po úspěchu na Národní soutěži ZUŠ v roce 2005, kde obsadil v krajském kole druhé místo, se rozhodl pro studium klavíru na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži v klavírní třídě Vandy Jandové. Od roku 2012 studuje Hudební fakultu JAMU v Brně a při studiu se často vrací do koncertních sálů různých měst.

Úspěšné koncerty

O tom, že se hře na klavír věnuje naplno, svědčí i počet koncertů a jeho úspěchy. Od roku 2005 má za sebou více než 130 koncertů u nás i v zahraničí. V březnu 2010 se stal finalistou 29. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže Bedřicha Smetany v Plzni. V březnu 2012 provedl v Lipsku Sonátu h moll od Ference Liszta a další vrcholná díla klavírní literatury na významném koncertě věnovaném zemřelým osobnostem Opery Lipsko. V dubnu 2012 úspěšně absolvoval konzervatoř klavírním koncertem č. 1 Es dur Ference Liszta za doprovodu Symfonického orchestru Konzervatoře P. J. Vejvanovského pod taktovkou Viktora Kozánka.

Při letošním květnovém klavírním turné navštíví kromě Prostějova také Karlovy Vary, Vysoké Mýto, Litomyšl, Proseč, Čáslav, Pržno či Brno.

Na co se můžete těšit?

V prostějovském Kasku posluchačům a divákům předvede svůj nejpestřejší program, který snoubí hudbu klasickou s hudbou populární.

„Za pomoci Karly Mynaříkové (housle – JAMU Brno), Ondřeje Jiskry (trombón – Konzervatoř Kroměříž), Jaroslava Mináře (kytara – Konzervatoř Kroměříž) a svého bratra Martina Juna (violoncello – Reálné gymnázium Prostějov) zahraji skladby od Leoše Janáčka, Franze Liszta, The Beatles, Scott Joplin a dalších," vzkazuje talentovaný hudebník.

Koncert Daniela Juna se uskuteční v hlavním sále Kulturního a Společenského centra Prostějov v neděli 18. května od 19 hodin. (mag)