K muzice měl blízko už od malička.

„Hudbu jsem začal intenzivně poslouchat ve svých dvou letech. Rodiče o mě měli dokonce strach, protože u CD přehrávače jsem byl schopný sedět jako v transu tři hodiny denně, a nic mě od něj nedokázalo odtrhnout," vzpomíná mladý hudebník, kterému bylo blízké spojení hudby s elektronikou, a rád si nahrával na starý diktafon vše, co bylo možné. Vyrostl na hudbě, kterou poslouchali jeho rodiče.

„Líbily se mi skladby Erica Claptona, Marka Knopflera, Boba Dylana, Janis Joplin, Suzanne Vega, Collegium Musicum, Michala Prokopa a řady dalších. Měl jsem však i základy v klasické hudbě, jako byl Bach nebo Vivaldi. Ale třeba skladby Svěráka a Uhlíře nebo Petra Skoumala se mě dotkly jen letmo," nastínil hudební vzory Daniel Jun.

Ke hře na klavír se dostal v devíti letech, kdy ji začal studovat na Základní umělecké škole Bedřicha Smetany v Litomyšli. „Byl jsem ale jen lehce nadprůměrným žákem a málo jsem cvičil," přiznal klavírista, který se od svých dvanácti let zajímal o bicí nástroje.

Do svých čtrnácti let chtěl být stavebním inženýrem, ale láska k hudbě nakonec zvítězila.

„Pořádně cvičit na klavír jsem začal až ve čtrnácti, a to díky úspěchu v jedné celostátní klavírní soutěži. Právě tehdy jsem se rozhodl studovat konzervatoř a věnovat se hře na klavír profesionálně," doplnil Daniel Jun.

„Na konzervatoři jsem studoval pod vedením Vandy Jandové. Byla pro mě velkým vzorem a dala mi v pianistickém vývoji víc než kdokoli jiný," vzpomíná pianista, který má na svém kontě více než sto koncertních vystoupení u nás i v zahraničí.

V současné době plánuje Daniel Jun koncertní turné po celé republice a připravuje se na řadu soutěží a sólových klavírních recitálů.

„Podařilo se mi vyhrát talentové zkoušky ve hře na klavír a od října nastupuji na HF JAMU v Brně," nastínil plány do budoucna. (ham)