„Věřím, že si s knihou zpestříte dny a odstřihnete se od něčeho, co vás trápí a rozčiluje, od každodenních starostí. Je to pro mě velká pocta, že jste přišli a někteří dokonce přijeli i zdaleka," řekla s dojetím plnému sálu spisovatelka Jarmila Pospíšilová.

Do galerie v knihovně dorazila společně i s redaktorkou brněnského nakladatelství MoBa Ivanou Fabišíkovou. Zmíneněné nakladatelství právě prostějovské spisovatelce vydalo již dvanáctou knihu.

„Začala jsem tu knihu číst a připadá mi, že je psaná někde tady v okolí, zkrátka se při jejím čtení cítíte jako doma. Možná v knize někoho i poznávám, ale bude to tím, že jsem chodila do školy s neteřemi paní Pospíšilové," řekla na křtu knihy třiadvacetiletá Kristýna Hrbatová s tím, že se jí kromě detektivek této spisovatelky líbí i její společenské romány, třeba Peří v průvanu.

Všechny knihy Jarmily Pospíšilové čtenáři najdou v nabídce městské knihovny. Poptávka po jejích knihách však převyšuje nabídku.

„Byly jsme s paní Pospíšilovou na dovolené a já jsem si pak půjčila její knihu. Viděla jsem její jméno, ale nějak jsem si ji s knihou nespojila, až pak po čase jsem zjistila, že je autorkou. Všechny knihy od ní, co jsem přečetla na mě působí velice pozitivně," vyjádřila se k tvorbě Jarmily Pospíšilové jedna z návštěvnic slavnostního aktu. Křest knihy si nenechali ujít ani její spolužáci a přátelé z dětství.

„Byla jsem již na její besedě, sršela energií a přenesla na nás svou pozitivní náladu. Překvapilo mě, že je spisovatelkou," objevila po letech spolužačku ze základní školy Jitka Vychodilová. Křest knihy nevynechala ani lektorka nordicwalkingu Lenka Sehnalová, která se se spisovatelkou zná od tří let.

V prostoru pro dotazy položila své kamarádce otázku, zda při psaní dodržuje nějaký rituál. Jarmila Pospíšilová prozradila, že žádný speciální rituál nemá. To jediné, co prý potřebuje, je klid.

„Musím se vždy úplně odstřihnout od reality a nechat se vtáhnout do příběhu. Přiznám se ale, že píšu hlavně večer. Jinak je také důležité mít nápad, který nazraje," prozradila spisovatelka. Psát začala už tak trochu na vysoké škole.

„Už tehdy jsem s tou myšlenkou koketovala. Naplno jsem se však do psaní pustila až před deseti lety. Nechci říct, že jsou detektivky mé nejoblíbenější, ale je to, i když ne úplně vždy, odpočinková literatura," prozradila ve čtvrtek Jarmila Pospíšilová. Její další knihu příznivci čtení najdou na pultech o Vánocích. Půjde o společenský román Kočka na plotě, který odhaluje život dítěte odloženého v babyboxu.