Čas totiž běží mílovými kroky a mezinárodní sochařské sympozium ve Smetanových sadech se chýlí ke konci. Už pozítří představí všech pět akademiků z různých zemí světa svá díla na veřejné vernisáži.

„Sochařinu jsem začal dělat až po čtyřicítce. Do té doby jsme učil na střední škole design. Vlastní ateliér jsem si mohl dovolit až v době, kdy byla moje rodina po všech stránkách zabezpečená,“ vysvětlil dnes ve světě uznávaný sochař Valeriano Hernandez.

Jeho sochařský ateliér se nachází v Salamance vzdálené od Madridu dvě stě kilometrů západním směrem. Rok před tím, než vyplul objevit Ameriku, v ní rok žil i Kryštof Columbus. Na rozdíl od něj španělský sochař objevil krásu mramoru, dřeva a bronzu a s trochou nadsázky díky sympoziu i půvab Prostějova.

Zmíněné materiály patří mezi jeho nejoblíbenější. Mramor si kvůli zabarvení nechává vozit z různých zemí. Z Belgie černý, ze Španělska béžový, z Persie hnědooranžový, z Portugalska růžový a z italské Carrary unikátní bílý.

„Občas se nechám inspirovat barvou mramoru, častěji ale volím určitý druh až na základě nápadu,“ poznamenal španělský sochař. Tak vznikla například socha z černého mramoru, do níž sochař vtesal po smrti své sestry vlastní emoce. Hernandez má jako jediný z účastníků sympozia titul univerzitního profesora a je členem Mezinárodní umělecké akademie v Paříži.

Rozměry jeho soch a výtvorů v soukromých sbírkách, na veřejných prostranstvích či v kostelech ve Španělsku, Portugalsku, Francii, Belgii a Japonsku jsou obrovské. „Největší stojí v Salamance na kruhovém objezdu. Na výšku měří jedenáct metrů a na šířku má patnáct metrů. Nejmenší jsou naopak několikacentimetrové,“ uvedl sochař s tím, že k nim patří například ceny do sportovních soutěží.

Sportu, konkrétně atletice a fotbalu, se věnoval v mládí a i teď je velký fanda kopané. Už třicet let chodí na stadion v Salamance podpořit místní fotbalový klub. „Teď má fotbal letní přestávku, takže jsem o nic nepřišel,“ prohlásil spokojeně Hernandez, jehož druhým oblíbeným klubem není nikdo jiný než „bílý balet“, tedy Real Madrid.