„V Galerii Metro a v prostějovském zámku vystavují amatérští i profesionální autoři. Někteří se již pravidelně prezentují, jiní sklízí úspěchy za svoji tvorby na soutěžích a jiní jsou teprve na počátku svého fotografického vyjadřování,“ uvedl kurátor výstavy Jiří Andrýsek, který si uvědomuje, že samotné pořízení fotografie je v dnešní době velmi snadné.

„Zůstává však otázka, zda je autor schopen do ní vložit i své originální poselství. Navíc je důležité, aby se jeho myšlenka přenesla i na diváka. Nakolik se to hanáckým fotografům daří, na to snad hledá odpověď právě tato výstava,“ sdělil Jiří Andrýsek.

Kdo vystavuje?

Bezmála čtyřicet fotografů z Prostějovska na výstavě doplňují i několik autorů z Olomouce a okolí. Nejmladším z nich je teprve desetiletý Jakub Čech z Prostějova. Michaela Spurná - Karneval

„Na výstavě divák najde klasické analogové, a dnes již vlastně archaické, černobílé snímky (Ladislav Hrinda), technické experimenty (Vladimír Brunton) a především barevné digitální tisky. Kromě rozšířených přírodních a cestopisných záběrů (Josef Franc, Lubomír Čehovský) se zde objevují i technicky vybroušené snímky zvířet (Lukáš Kovár, Tomáš Melichárek), skla (David Komínek), montáže a inscenované fotografické koláže (Petr Sládek, Helena Kadlčíková), zátiší (Vlastimil Žáček) a nálady (Tomáš Peka, David Říha). Nechybí samozřejmě sportovní fotografie (Miloslav Znojil), dokument (Svatopluk Klesnil, Martin Studený), reportáž (Jiří Doležal), cestopis (Jaroslav Imrych) či abstrahovaná fotografie (Zdena Trnečková) a konceptuálně ohraničená díla (Jiří Sosna),“ vyjmenovala v úvodu katalogu olomoucká kurátorka Štěpánka Bieleszová.

Není se tedy divit, že oproti salonu před dvěma roky výstava nakynula a kromě Galerie Metro obsadila i výstavní prostory v prostorách Informačního centra prostějovského zámku.

„Expozice by nevznikla bez podpory Města Prostějova a Olomouckého kraje,“ poděkoval Jiří Andrýsek.

„Druhý ročník Salonu hanáckých fotografů ukazuje, že fotografie je stále atraktivní formou schopnou vyjadřovat současné myšlenky, pocity i postoje,“ pochválila výstavu na středeční vernisáži Štěpánka Bieleszová.

Výstava potrvá až do 19. ledna příštího roku. (mls)