Program obstarala dvojice zpěváků, Richard Pachman a Dita Hořínková. Ti zazpívali své obvyklé písně, včetně Svatováclavského chorálu. Množství děl Richarda Pachmana se věnuje české historii, především mistru Janu Husovi, kterého zpěvák opakovaně vzpomněl a vyzdvihl jeho ochotu zemřít pro pravdu.

Své místo však měly i písně, které se týkaly osobního života zpěváka. Ve stejnojmenné písni například zazpíval o své rodné Olomouci. Nevynechal však ani své drahé zesnulé. „Tátu jsem naposledy viděl na loňském Josefkolu v Čechách pod Kosířem. Zazní tak modlitba, kterou uzavíráme naši společnou knížku Tylda," sdělil zpěvák. Během dlouhých let jeho kariéry ho rodiče pravidelně na koncerty doprovázeli a podporovali ho.

Řada posluchačů pátečního vystoupení, včetně starosty obce Milana Kiebela, nebyla na koncertě poprvé. Pro některé však české i anglické dílo Richarda Pachmana a zpěv Dity Hořínkové byly neznámou. „Rodiče mě obdarovali lístkem, tak jsem zvědavý, jaké to bude. Pustil jsem si dopředu akorát něco písní, na koncertu těchto zpěváků jsem ale poprvé," prozradil Vladimír Synek z Prostějova. Dorazili také lidé z Olomouce a větších dálek.

Událost stejně jako v minulých letech moderoval ředitel Muzea historických kočárů Václav Obr. Ten v několika vstupech ocenil zpívající dvojici, ale také připomněl vznik a vývoj muzea, pozval hosty na Josefkol 2016. Přidal k tomu i motto, kterým by se akce měla tentokrát pyšnit. „Marné lidské namáhání bez božího požehnání. Což platí prakticky o všem," uvedl Václav Obr, který se vyjádřil i k situaci ve světě. Označil ji za „napjatou".