„Maluji už pět let . Není to jednoduché, ale když se to člověk naučí, jde to. Já jsem se učila malovat pusou asi rok. V první třídě jsem ještě malovala rukou, pak už to nešlo. Jsem ráda, že se mé obrazy lidem líbí, mnoho z nich jde na výstavy, doma máme třeba jeden, co jsem malovala tatínkovi k narozeninám," nechala se slyšet Barborka Sedláčková z Českých Budějovic, která v necelých čtyřech letech onemocněla hereditární sensoricko – motorickou neuropatií. Dvanáctiletá školačka je ochrnutá na všechny končetiny. Smysl života však našla v malbě ústy.

„Nejraději maluji fixami, vodovkami nebo tužkou, dnes si vyzkouším malovat uhlem," prozradila nejmladší výtvarnice středeční olšanské vernisáže nakladatelství UMÚN, které je od roku 1993 součástí Celosvětového sdružení malířů malujících ústy a nohama.

Barborka Sedláčková čeká teprve na zápis do UMÚNu, Členem je však již léta Petr Šrámek, který žije se svým hendikepem od narození. Díky svému odhodlání a píli se naučil malovat nohama. Lidem však svou techniku představil také na cizí pomoc odkázaný Jakub Hříbek z Olšan u Šumperka, který rád maluje kočky a dětem namaloval již několik omalovánek nebo po nehodě ochrnutý Pavel Hejhal z Milevska.

„Tomu se až nechce věřit, že to někdo dokázal namalovat ústy. Jsou úžasní. Myslím, že vzít si štětec do pusy nebo mezi prsty na noze si umí jen málokdo z nás představit," pozorovala s úžasem barevné obrazy Pavla Nováková z Olomouce.

Výstavu mohou lidé obdivovat ještě do 22. června v prostorách olšanské mateřské školy a fary kostela sv. Jana Křtitele.

„Chtěli jsme především poukázat na vztah zdravých lidí a hendikepovaných. Byl to zcela spontánní nápad. Přišel mi tradičně balíček s pohlednicemi umělců UMÚNu a řekl jsem si, že jsou velice šikovní. Spojil jsem se s nimi a zeptal se, zda by u nás nechtěli mít výstavu," popsal starosta Olšan u Prostějova Milan Elfmark.

Výstava odhalila krásný prosluněný prostor opravené mateřské školy, který s výstavou našel využití.

„Budeme se snažit tu mít výstavy různých umělců. Když tu nebude výstava, budou zde vystavena díla žáků školy a školky," usmál se starosta Olšan u Prostějova a dodal, že jednou z myšlenek bylo zapojit děti do činnosti některých organizací a naučit je vnímat umění.

Výtvarníci UMÚNu se ve středu představili také zahraniční návštěvě ze sedmi zemí Evropské unie.

„V zahraničí jsou zvyklí více než u nás spolupracovat s hendikepovanými, takže jsme se právě při této příležitosti rozhodli návštěvu spojit i s touto výstavou. Právě umění je takový mezinárodní jazyk, který nás všechny spojuje a všichni mu rozumíme," uvedla ředitelka olšanské školy Eva Pluskalová.