Proč jste si vybral právě spirálu?

Je to téma, které mě dlouhodobě zajímá. Socha bude jednak vzpomínkou na našeho profesora, ale také hledáním tvaru, který se v prostoru rozvine a postupně mizí, odchází. Jde mi i o vyjádření kreativnosti.

Jak bude socha ve finále vypadat?

Nakonec jsem to vymyslel tak, že zvnějšku bude dřevěná lazura z vnitřní strany zářivě žlutá barva. Venkovní stranu jakoby hladím motorovou pilou a uvnitř sochu upravuji dlátem. Měl by být dobře viditelný kontrast mezi vnitřní a vnější částí, který ještě zvýrazní sytá barva. Spirála se nahoře rozvíjí, čímž bude působit pocitově ven.

Přivezl jste sochu už částečně hotovou, proč?

Jako materiál jsem si vybral topol černý. Mám s ním dobré zkušenosti, protože je pružný, a když se odstraní jádro, tak dřevo nepraská. Dřív se z něj třeba dlabaly necky. Na druhou stranu je náchylný k houbovým chorobám, proto jsem vyřezal hrubý tvar a nechal kmen naimpregnovat už dopředu.

Pracujete jenom se dřevem?

Dřevo je hlavní. Ale dělal jsem i s kamenem, překližkou, laminátem i papírem. Žiji na Moravě a tady je nejdostupnější dřevo. Takže věci, které vytvářím, se od toho odvíjí. Rád bych si ale zkusil i něco jiného.

Co říkáte na to, že letos jste na sympoziu všichni spolužáci?

Přivítal jsem to. S některými se vídám na výstavách v Brně, s jinými si telefonujeme, ale takové setkání je dobré. Možná jsou někteří zklamaní, že letos není sympozium mezinárodní, ale naši zahraniční spolužáci se na výzvu organizátorů bohužel neozvali. Vím, že jedna spolužačka je momentálně v Chile.

Jak vzpomínáte na svého profesora Vladimíra Preclíka?

Vzpomínám na něho rád. Líbilo se mi, jaký byl člověk. Dokázal si ke každému najít vztah. Na škole, kde byl od začátku děkanem, však zažil smutné období, kdy se proti němu postavila část akademické obce.

Někteří z vašich spolužáků vyučují. Co děláte vy?

Také jsem učil, na střední textilní škole. Momentálně jsem na volné noze, takže se snažím sochařinou živit. Několik let dělám ve spolupráci s architekty drobnou architekturu na dětských hřištích.