OLOMOUCKO

Chilli fest na Poděbradech
KDY: sobota 4. května od 11 hodin
KDE: koupaliště Poděbrady u Olomouce, bistro Terasa
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Pořádně ostrá sobota u vody. Prezentace a ochutnávka chilli, soutěž v pojídání chilli dobrot (na vlastní nebezpečí), možnost zásobit se chilli arzenálem domů.

Chilli papričky.Chilli papričky.Zdroj: Deník/archiv

MINT Market
KDY: sobota 4. května od 10 do 17 hodin
KDE: Dolní náměstí v Olomouci
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: První květnovou sobotu zaplní prostor mezi Jupiterovou kašnou a Mariánským sloupem na olomouckém Dolním náměstí MINT market. Přes padesát tvůrců a designerů tam bude nabízet originální oblečení, šperky, doplňky i bio kosmetiku.

Psí krasavci a dětský den na Floře
KDY: sobota 4. května, od 9 do16 hodin
KDE: Výstaviště Flora Olomouc
ZA KOLIK: vstupné na výstavu 80korun, děti do 15 let zdarma
PROČ PŘIJÍT: Krajská výstava psů všech plemen a také řada klubových a speciálních výstav psích krasavců. Více než 1000 psích šampionů. Výstava se odehraje pavilonech G, H a volných plochá za skleníky – samba, letní scéna a v okolí restaurace Fontána. Součástí bude po celý den v areálu velký „Dětský den na Floře“ a naučné „Ekodny na Floře“. Pro děti bude kromě mnoha odměn připraveno divadlo, znalostní stezka, stanoviště s plněním úkolů, hry, kvízy a mnoho zábavy se zvířátky – záchrannou stanicí, králičky a poníky.

Národní výstava psů Floracanis Olomouc 2019 probíhá od sobotního dopoledne na Výstavišti Flora Olomouc. Mezi soutěžícími jsou zástupci bezmála 300 psích plemen.Zdroj: Deník / Daniela Tauberová

Čarodějnice v Řepčíně
KDY: sobota 4. května od 14 hodin
KDE: parkoviště u in-line okruhu v Břetislavově ulici, Olomouc-Řepčín
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ TAM PŘIJÍT: Čarodějnický karneval a pálení čarodějnic s tancem a muzikou. Zahrají Tangerines, zapálení malé vatry v 17 hodin, velké vatry ve 20:30. Děti v masce mají špekáček zdarma.

Grilovačka na tržnici
KDY: sobota 4. května, od 11 do 18 hodin
KDE: tržnice Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ TAM PŘIJÍT: Tradiční trh s nabídkou regionálních producentů doplní tentokrát i vyhlášená pražská restaurace Big Smokers. Ta příchozím naservíruje čerstvě uzené hovězí hrudí, přeštické trhané maso, klobásky či sendviče s hovězím pastrami. K masu budou podávat vlastní pečivo, omáčky, saláty a fermentovanou zeleninu.

Prostějovské hody nebo oficiálně 41. Prostějovské hanácké slavnosti zaplnily centrum města tisíci lidmi. 16. září 2023Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Čarodějnice v Pňovicích
KDY: sobota 4. května 2024, od 14 hodin
KDE: park v Pňovicích
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Čarodějnické soutěže, škola kouzel, malování na obličej, Šašek Viky. V 18:30 zapálení vatry a od 20:30 večerní disco. Bohaté občerstvení.

Kloboukový bál
KDY: sobota 4. května 2024, od 14 hodin
KDE: sokolovna Štěpánov
ZA KOLIK: 80 korun
PROČ PŘIJÍT: K tanci a poslechu hrají manželé Hesovi. Bohatá tombola i občerstvení zajištěny. Přijďte v klobouku krajkovém, slaměném, papírovém, zdobeném peřím, květinou, ovocem či zeleninou, v sombreru, cylindru, lodičce, širáku nebo buřince a kdo nemá, může přijít i bez klobouku! Na vaši účast se těší senioři Štěpánov.

PROSTĚJOVSKO

Pálení čarodějnic
KDY: pátek 3. května, od 17 hodin
KDE: areál za sokolovnou, Prostějov - Čechovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Oblíbenou akci Pálení čarodějnic opět připravují členové SDH Čechovice ve spolupráci se ZŠ v Čechovicích. Připraveny budou soutěže pro malé čarodějnice, ty velké budou později upáleny. Na vatře bude společné opékání špekáčků a vše vyvrcholí závěrečným ohňostrojem.

Dvaadvacátý ročník Sletu čarodějnic v Plumlově zaplnil Kemp Žralok zástupy návštěvníků. 30.4. 2024Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Na stojáka live
KDY: pátek 3. května, od 18 hodin
KDE: sokolovna, Určice
ZA KOLIK: 300 předprodej, 350 korun na místě
PROČ PŘIJÍT: Oblíbená celovečerní live show se známými herci a baviči zavítá do Určic. V pátek se v místní sokolovně představí Daniel Čech, Pavel Tomeš a Iva Pazderková. Předprodej vstupenek v knihovně v Určicích.

Olymp Gala 2024
KDY: sobota 4. a neděle 5. května, od 9 hodin
KDE: Národní sportovní centrum, Prostějov
ZA KOLIK: 350 korun, 100 korun zlevněné, mládež a senioři
PROČ PŘIJÍT: Olymp Gala, to je Taneční liga ve standardních a latinskoamerických tancích - Nejvyšší národní soutěže Českého svazu tanečního sportu.
V sobotu se můžete těšit na celodenní soutěžní vystoupení tanečníků všech věkových kategorií, od dětí přes juniory až po dospělé. Soutěž má název Olymp Gala 2024 - Memoriál Dr. Miroslava Hýži. Vrcholem bude Galavečer, který startuje od 19.30 hodin a představí se na něm mistři republiky z Tanečního klubu Olymp Olomouc. Tanci bude zasvěceno Národní sportovní centrum i v neděli. Tentokrát se bude jednat o Olymp Prostějov Cup 2024 - Memoriál Ing. Zdeňka Landsfelda. Soutěžit budou páry všech výkonnostních a věkových tříd.

O víkendu 4.-5. května se v prostějovském Národním sportovním centru představí taneční mistři. Foto: Tomáš Klička, se svolením Foto: Tomáš Klička, se svolenímZdroj: Deník/VLP Externista

Držovické hody
KDY: sobota 4. května, od 10 do 16 hodin
KDE: park v ulici Tichá, Držovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V pořadí již IV. jarmark v rámci Držovických hodů, se uskuteční v místním parku. Pro návštěvníky budou k dispozici stánky s řemeslnými výrobky. Děti se mohou těšit na skákací hrad, malování na obličej nebo cukrovou vatu.

Běh osvobození
KDY: sobota 4. května, od 14 hodin
KDE: areál Zamlýní, Vrcholavice – Dlouhá Ves
ZA KOLIK: zdarma, běžci 200 korun
PROČ PŘIJÍT: Rekreačními běžci oblíbený Běh osvobození napíše již svůj 14. ročník. Na účastníky čeká trasa o délce 6,3 kilometru se startem i cílem v areálu Zamlýní. Pro děti bude k dispozici skákací hrad, u táboráku si bude každý moci opéct špekáček. Pro závodníky i návštěvníky bude připraveno bohaté občerstvení a doprovodný program. Podrobnější info o Běhu osvobození čtěte ZDE.

Svůj dvanáctý ročník napsal v sobotu Běh osvobození ve Vrchoslavicích. 29. dubna 2023Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Předinou za poznáním
KDY: sobota 4. května, od 13.30 hodin
KDE: sokolovna, Otaslavice
ZA KOLIK: startovné: 50 korun dospělí, 20 korun do 15 let
PROČ PŘIJÍT: Mikroregion Předina organizuje další ročník oblíbené cyklovyjížďky celým mikroregionem. Pojede se po trase: Sněhotice, Ondratice, Brodek u Prostějova, Dobrochov, Kobeřice, Hradčany, Vřesovice, Kelčice, Vranovice, Vincencov s cílem a startem v Otaslavicích. Ve všech průjezdních obcích budou připraveny občerstvovací stanice. Start je naplánován na 14 hodin, dojezd od cíle okolo 16.30 hodin.

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Hudební festival Cimbálove v Šumperku
KDY: sobota 4. května od 14 hodin
KDE: Dům kultury Šumperk, velký sál
ZA KOLIK: sezení 580 korun, stání 500 korun
PROČ PŘIJÍT: Tento hudební festival se zaměřuje zejména na různá pojetí lidové hudby, návštěvníkům však nabízí i nadžánrové přesahy a bohatý doprovodný program. Festival se skládá z několika bloků s různým zaměřením. V první části se představí jednak dětské lidové hudby, ale také sbory a místní cimbálové muziky. Třešničkou na dortu CIMBÁLOVE 2024 jsou headlineři festivalu, kterými se letos stala dvě zahraniční tělesa. Jsou jimi Pekovci, hudební uskupení stavějící základy svého repertoáru na tradiční romské hudbě, a Hrdza, world-music kapela s více než dvacetiletou tradicí a mnohými oceněními na svém kontě. Celý festival již tradičně zakončí afterparty se společným jam session.

Tanečníky Pentle doprovodily dvě cimbálovky, mladé a starší generace, o nichž se dá nadneseně říci, že v Boršicích funguje jakýsi cimbálový orchestr.Zdroj: Deník/Zdeněk Skalička

Divadlo Zatrolleno v Jeseníku
KDY: neděle 5. května od 17 hod,
KDE: Divadlo Petra Bezruče, Jeseník
ZA KOLIK: 300 až 390 korun
PROČ PŘIJÍT: Simulace technologické apokalypsy. Apokalypsa by mohla nastat kdykoliv a kdekoliv. I na místech, kde nejsou využívány nejnovější technologie. A obzvláště za pomoci trollení. Trollení je označení placeného konspiračního tlachání na internetu. Placené konspirační tlachání může probíhat i naživo. Konspirační tlachání může být i dobrovolné. Trollení může být naživo i dobrovolné. Výchozím motivem pro vznik této inscenace byla reálná kauza přímo z Jeseníku, kde měla být zavedena 5G síť a mezi obyvateli vznikla silná vlna nevole plná konspirací, dezinformací a hoaxů. Příběh Zatrolleno nabírá sci–fi rozměr a zkoumá, kam až je člověk hypoteticky schopen ze strachu zajít.

Tichá ulice – vernisáž výstavy
KDY: sobota 4. května od 17 hodin
KDE: Minigalerie Pivovaru Welzl, Zábřeh
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V sobotu v 17 hodin se v Minigalerii Pivovaru Welzl vernisáží otevře výstava Tichá ulice. Jejich autorka Jana Kavrentzisová má pozoruhodný potenciál vidět svět jako divadelní jeviště. Zachycuje drobné okamžiky kolem sebe, fotografuje známá místa, která proměňuje k nepoznání. Svět kolem sebe mění hledáčkem fotoaparátu ve svět kulis tvořících pozadí k lidskému hemžení. Jak se jí to daří, bude k vidění v Pivovaru Welzl, kde čeká na návštěvníky výběr prací vztahujících se regionu. Výstava zde bude k vidění v květnu a červnu.

PŘEROVSKO A HRANICKO

Author Šela Marathon
KDY: sobota 4. května, od 9 hodin
KDE: Hrad Helfštýn, Týn nad Bečvou
ZA KOLIK: startovné 850 korun delší trasa, 750 korun kratší trasa
PROČ PŘIJÍT: Letošní 24. ročník tradičního závodu horských kol s finišem pod hradem Helfštýn bude současně jeho posledním. Přijďte zafandit nebo se zúčastnit podniku, jehož trasa povede v terénech Moravské brány. Klasická trasa měří 76 km, převýšení činí 1827 metrů. Start je z fotbalového hřiště v Týně nad Bečvou a nabídne 70 metrů širokou startovní čáru a spravedlivý výjezd přímo na hrad Helfštýn, kterým se po sedmi letech projede přes první tři nádvoří. Kratší 49 km dlouhá trasa má převýšení 1094 metrů, 24kilometrová pak 449 metrů. Organizátoři připravili také závod pro děti a mladistvé. O hudební kulisu na Helfštýně se postará přerovská kapela D.U.Bmusic. Závodníci se mohou přihlásit pouze online, a to do pátku třetího května. Více o Šela Marathonu ZDE.

Author Šela maratonAuthor Šela maratonZdroj: DENÍK/David Klein

Vítání ptačího zpěvu
KDY: sobota 4. května od 7.30 hodin
KDE: park Michalov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Přírodovědná exkurze za hlasy ptáků. Sraz účastníků v 7.30 u budovy ORNIS v Bezručově ulici. Průvodkyní bude ornitoložka Lenka Harmáčková.

Jannis Band a Creedence Company
KDY: sobota 4. května od 20 hodin
KDE: hudební klub Véčko
PROČ PŘIJÍT: Hudební koncert kapely Jannis Band. Frontmanem skupiny hrající převážně rock ´n´ roll je Jannis Isakidis. Další kapelou, která zahraje v sobotu v klubu Véčko je Creedence Company. Zazní slavné hity rockových legend jako jsou Status Quo, Creedence Clearwater Revival a další.

Tradiční pálení čarodějnic si užili návštěvníci, kteří zavítali v úterý odpoledne do Tovačova.
Čarodějnice osedlaly košťata, zaplnily zámeckou zahradu v Tovačově

Erben Jerry: Plavbou lodí kolem světa
KDY: sobota 4. května od 19 hodin
KDE: Lázeňský dům Moravan, Teplice nad Bečvou
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Hudebně zábavný pořad Plavbou lodí kolem světa s Jaroslav Erben alias Jerrym. Jerry přináší svůj hudební pořad se světovými evergreeny, swingovými melodiemi, jazzem, prokládaný zážitky a příběhy ze zaoceánské lodi a mnoha koutů světa.