OLOMOUCKO

Tvarůžkový festival
KDY: sobota 13. dubna a neděle 14. dubna
KDE: Horní a Dolní náměstí, Olomouc
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tvarůžky upravené na nejrůznější způsoby, sedm desítek prodejců, kromě tradičních tvarůžek v klasickém provedení budou k ochutnání také tvarůžkové zákusky, burgery nebo pralinky. Nebudou chybět piva z místních minipivovarů a regionální produkty. O titul Tvarůžkového krále bude v sobotu i neděli na Horním náměstí soutěžit šest kuchařů z vyhlášených regionálních restaurací. V hudebním programu na pódiu zahraje například Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace s názvem Tak co? Atmosféru dotvoří i tradiční vystoupení folklorních souborů. Na Dolním náměstí program pro rodiny: divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, zábavná klauniáda, ohňová show nebo dílny Vlastivědného muzea Olomouc. Podrobný program najdete ZDE.

Olomoucký tvarůžkový festival, 2022Olomoucký tvarůžkový festival, 2022Zdroj: Deník/Pavel Netolička

Titul po 30 letech
KDY: pátek 12. dubna, od 17 hodin
KDE: kino Metropol, Olomouc
ZA KOLIK: 590 korun
PROČ PŘIJÍT: Velký večer olomouckého zázraku. Před 30 lety se podceňovaný tým hokejové Mory probil až k extraligovému titulu prvních Mistrů ČR. V Metropolu na fanoušky čeká komentovaná projekce tehdejších zápasů play-off, setkání s hráči mistrovského týmu, chybět nebude ani legendární masér šampionů z Olomouce i Nagana či VIP osobnosti jako Tomáš Sršeň, Jaroslav Svoboda, Jiří Hudler a další. Na programu je také moderovaná beseda s dotazy z publika a autogramiáda.

Mistři! Vítěz české extraligy HC Olomouc s trenérem Josefem Augustou. Oslavy extraligového titulu v olomoucké plecharéně 11. dubna 1994
Olomoucký zázrak! Podívejte se, jak Mora před 30 lety slavila titul

Zahájeni EDO
KDY: pátek 12. dubna
KDE: Dům přírody v Horce nad Moravou (prohlídka) a Central Olomouc (koncert)
ZA KOLIK: koncert v Centralu 300 korun
PROČ PŘIJÍT: Zahájení 34. ročníku největšího environmentálního festivalu v ČR. Ekologické dny Olomouc odstartuje mimořádná kriticky komentovaná procházka (od 16 hodin) se křtem veenendaalských ovcí Domem přírody Litovelského Pomoraví, který vznikl díky imaginaci čtyř výtvarníků reagujících na živelnou krajinu v okolí nízkoenergetického domu Sluňákova. V Centralu pak večer rozjede svou hudební show František Skála s kapelou Třaskavá směs (od 20 hodin).

Metalové legendy v Esku
KDY: sobota 13. dubna, od 19 hod
KDE: Sklub Olomouc
ZA KOLIK: 690 korun
PROČ TAM PŘIJÍT: Společné turné českých a slovenských legend tvrdého rocku. V olomouckém Sklubu to rozjede Citron i s bývalými členy Jardou Bartoněm a Vaškem Vlasákem, slovenská Metalinda a dámská metalová sestava Loretta.

Rocková Ostrava v Dolní oblasti Vítkovic. (Citron, Václav Vlasák)Citron, Václav VlasákZdroj: DENÍK / Tomáš Januszek

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Losers Cirque Company vystoupí v Šumperku
KDY: neděle 14. dubna od 19 hodin
KDE: Dům kultury, Šumperk
ZA KOLIK: 400 až 550 korun
PROČ PŘIJÍT: Losers Cirque Company přivezou do Šumperka nový cirkus. Naprosto nevídané divadelně-akrobatické představení The Loser(s) vzniklo v roce 2014 pod režijní taktovkou Jarka Cemereka coby debutová hra, kterou tento divadelní spolek uvedl na festivalu Letní Letná. Tento divadelní počin současně pro Losers Cirque Company znamenal strmý růst jejich popularity. Představení The Loser(s) má být současnou reflexí toho, že v dnešním zrychleném tempu světa mnoho lidí ztrácí svoji osobnost a vizi svého jak soukromého, tak partnerského života.

Losers Cirque CompanyLosers Cirque CompanyZdroj: Pavel Hejný

Rákosníček a jeho rybník v zábřežském Retru
KDY: neděle 14. dubna od 15 hodin
KDE: kino Retro, Zábřeh
ZA KOLIK: vstupné 140 korun
PROČ PŘIJÍT: Další pohádkovou klasiku na motivy oblíbených večerníčků připravila Zábřežská kulturní nejen pro drobotinu na neděli 14. dubna, kdy do kina Retro dorazí Rákosníček – roztomilý zelený skřítek sršící nápady. A nejen on. V příběhu se objeví také jeho přátelé – zvířátka a pohádkové bytosti. Představení plné hravosti, humoru a písniček o délce šedesáti minut přiveze do Zábřehu zlínské divadlo Scéna.

Transformers show v jesenickém divadle
KDY: sobota 13. dubna od 17 hodin
KDE: Divadlo Petra Bezruče, Jeseník
ZA KOLIK: 297 korun
PROČ PŘIJÍT: Realističtí roboti Transformers jako z filmového plátna míří do Jeseníku! Hrdinové, kteří doslova ožívají! Jsou jediní v ČR a měří neuvěřitelných 2,9 metru, mluví, při show střílí z obřího kouřového kanonu, a to není všechno! Po tom, co předvedou velkolepou podívanou na pódiu, se s každým dítětem osobně setkají a vyfotí. Vaše děti budou opravdu nadšené.

PROSTĚJOVSKO

Jarní setkání s řemesly
KDY: sobota 13. dubna, od 10 do 16 hodin
KDE: Keramika U Palíšků, Křenůvky č. 10
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční a oblíbený řemeslný jarmark U Palíšků v Křenůvkách na Prostějovsku. V nabídce budou výrobky šikovných lidiček. V nabídce budou výrobky pěti řemeslníků, mýdla, proutěné výrobky nebo keramika. Pro návštěvníky vesnický raut a pro děti velké překvapení.

Další řemeslný jarmark ve dvoře u Palíšků se vydařil.Řemeslný jarmark ve dvoře u PalíškůZdroj: se svolením Adéla Palíšková

Zlatá vařečka
KDY: sobota 13. dubna, od 8 hodin
KDE: fotbalové hřiště, Drahany
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Sbor dobrovolných hasičů Drahany zve na další ročník soutěže o Zlatou vařečku. Soutěžit budou pětičlenná žákovská družstva. Součástí Zlaté vařečky je branný závod trojic. Mladí hasiči budou závodit ve střelbě ze vzduchovky, hodu granátem a dalších disciplínách.

Lišákův šmodrchel
KDY: sobota 13. dubna, od 9.30 hodin
KDE: sokolovna, Mostkovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Nová soutěžní sezona je za dveřmi a mladí hasiči pilně trénují. První letošní prověrkou bude sobotní uzlovačka o Lišákův šmodrchel. Závodit budou družstva i jednotlivci. Uskuteční se v mostkovické sokolovně od půl desáté ráno. Po celou sobotu bude v sokolovně zajištěno občerstvení a pitný režim.

Soutěž mladých hasičů o Lišákův šmodrchel v MostkovicíchSoutěž mladých hasičů o Lišákův šmodrchel v MostkovicíchZdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil

Koncert Harlej
KDY:
sobota13. dubna, od 19.30 hodin
KDE: Společenský dům, Prostějov
ZA KOLIK: 550 korun
PROČ PŘIJÍT: Populární stálice české rockové scény Harlej navazuje na úspěšnou podzimní část tour "Zatím je to dobrý" ke zbrusu novému albu. V Prostějově tak zazní nové skladby a samozřejmě i tradiční hity, na které jste u Harleje zvyklí.

Turné Zatím je to dobrý II zahájila rocková kapela Harlej ve Stříbře.Turné Zatím je to dobrý II zahájila rocková kapela Harlej ve Stříbře.Zdroj: Vladimír Novotný

Hasičský retro ples
KDY: sobota 13. dubna, od 20 hodin
KDE: Kulturní sál, Hluchov
ZA KOLIK: 150 korun
PROČ PŘIJÍT: Sbor dobrovolných hasičů Hluchov pořádá retro ples. K tanci a poslechu zahraje Romantica band, uvítací vystoupení obstará taneční skupina Street juniors. Doporučeno oblečení ve stylu 60.-90 let. Bohatá tombola a občerstvení zajištěno.

PŘEROVSKO A HRANICKO

Koncert písničkáře Kudla z Brna
KDY: sobota 13. dubna, od 20.00 hodin
KDE: Restaurace Pivovar, Přerov
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ VYRAZIT: Koncert brněnského písničkáře Martina „Kudly“ Kudličky. Hudební doprovod k písním vzniká přímo před zraky diváků prostřednictvím zařízení zvaném looper. Kromě hudby se věnuje také divadelním představením pro děti, na kterých spolupracoval mimo jiné i s Petrem Skoumalem.

Přerovské mosty
KDY: sobota 13. dubna, od 8 hodin
KDE:
start ve vinárně U Červené kočky od 8.00 hodin
ZA KOLIK:
vstupné dobrovolné
PROČ VYRAZIT:
Třetí ročník turistického pochodu ve dvou trasách 6 km a 16 km, které vedou podél řeky Bečvy. Kontrolní stanoviště jsou na všech mostech. Zpestřením pro účastníky je expozice v Loutkovém divadle a výstup na střechu hotelu Strojař. Prezentace a start pochodu je v čase 8.00 - 10.00 hodin ve vinárně U Červené kočky (v blízkosti Tyršova mostu). Cíl a vyhodnocení bude v restauraci Véčko na Palackého ulici.

 2. ročník turistického pochodu kolem řeky Bečvy v sobotu 15. dubna.Turistický pochod kolem řeky Bečvy.Zdroj: Oldřich Smékal

Festival TaťánaFEST vol. 5
KDY: sobota 13. dubna, od 17 hodin
KDE: Stará střelnice, Hranice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ VYRAZIT: Pátý ročník vzpomínkového večera připomíná předčasně zesnulou pedagožku a významnou osobnost hranické kultury PaedDr. Taťánu Jonasovou. Vedle tradičních účastníků, jako jsou HDPS a Ženský komorní sbor, se představí např. cimbálovka Okybača, hobojistka Alena Jestřebská či duo Ondra Libosvár a Franta Kopecký. Více čtěte ZDE.

Takto to vypadalo na loňském TaťánaFESTU.Takto to vypadalo na loňském TaťánaFESTU.Zdroj: Jiří Kvita

Koncert dechové hudby Vlčnovjanka
KDY: neděle 14. dubna, od 17 hodin
KDE: Městský dům Přerov
ZA KOLIK: 250 korun
PROČ VYRAZIT: Slovácká krojovaná dechová hudba potěší příznivce zpěváků v nažehlených moravských krojích, kteří do Přerova přivezou krásu moravských písní.