Že nevíte, kdo je Andy Warhol či co je pop art?

A co Marilyn Monroe, láhev Coca-Coly, plechovka Cambelovy polévky nebo předměty denní potřeby v zářivých barvách v opakujících se řadách?

Matně si vzpomínáte? Ano, to je dílo Andyho Warhola. Malíře a grafika, který se narodil v americkém Pittsburghu.

Jeho rodiči byli ale rusínští přistěhovalci z vesnice Miková, která je dnes součástí Slovenska, tudíž má tento výtvarník slovenské kořeny.

Přestože je Andy Warhol galerijní záležitost, v baště u parku jeho díla neuvidíme. Warhol totiž zaplaví prostějovské muzeum.

„K této výstavě nám poskytlo prostory Muzeum Prostějovska. Budou zde k vidění díla za téměř čtyřicet milionů korun," nechal se slyšet Jindřich Skácel.

„Originální sériografie na papíře, neboli česky sítotisky jsou součástí děl sběratelů z Česka, Maďarska, Ukrajiny či Slovenska. Bude to taková vánoční výstava. Byly zde sportovní hvězdy, ale hvězdy uměleckého nebe chyběly. Myslím, že to bude pro Prostějov exkluzivní," dodal Skácel.

V čem je tato výstava dále jedinečná? Bude prodejní!

Warholova díla jsou cenná a fajnšmekři si klidně mohou některé z děl tohoto amerického pop artisty zakoupit.

Výstava je netradiční. Sehnat sponzory nebylo jednoduché, ale vše nakonec vyšlo, a v pondělí organizátoři ladili poslední detaily.

Doprovodný program

Pro veřejnost si k příležitosti Andyho Warhola v Prostějově organizátoři připravili blok kulturních akcí.

17. prosince se v přednáškovém sále Národního domu uskuteční Dětský den s Andym. Od 10:00 do 12:00 zde bude program pro děti ze Speciální základní školy Tetín, od 12:00 se sem mohou scházet ke hrám a soutěžím děti od dvou let.

Od 16:00 do 18:00 zde bude pokračovat program pro dospělé, a to přednáška Kateřiny Tomeškové z Muzea Přerov na téma život a dílo Andyho Warhola.

Diváci a posluchači se mohou dokonce těšit na promítání Warholových filmů, protože Andy Warhol byl i režisér.

Po přednášce pak všechny čeká noční překvapení.

Tým lidí, kteří se podíleli na výstavě a široká veřejnost se může v rámci doprovodného programu velkolepé výstavy vydat 21. prosince do hudebního klubu Apollo 13, kde zahrají undergroundové kapely Klementův lazaret, Symmetric Lady nebo The Sculptures. „Dýdžejové nebudou hrát jen underground, ale hudbu, která bude pro všechny," upozornil jeden z pořadatelů.

Touto návštěvou navíc můžete pomoct i handicapova­ným dětem.

Vstupné bude padesát korun, z toho vždy čtyřicet korun z každého vstupného půjde pro speciální školu Tetín. Kromě toho si v rámci výstavy připravila jedna z prostějovských restaurací občerstvení v americkém stylu 60. let," uvedl provozovatel Galerie Prostějov Jindřich Skácel, který upozornil na to, že se na výstavě podílí z velké části také společnost TK Plus.

Andy Warhol 

Andy Warhol  (6. srpen 1928 – 22. února 1987 New York) - Umělec, grafik a režisér se narodil v rodině rusínského stavebního dělníka a emigranta z vesničky Miková na severovýchodním Slovensku. Studoval na Carnegieho technologickém institutu v Pittsburghu obor komerční designová tvorba. V roce 1949 se přestěhoval do New Yorku. Začínal jako reklamní kreslíř obuvi, pak se stal úspěšným ilustrátorem časopisů a designérem reklamních materiálů. Pohyboval se ve světě hudby, filmu, výtvarného umění. Tvořil především umění, v němž převládá téma smrti. Například vytvořil sérii fotografií anonymních sebevrahů a obětí dopravních nehod. Pro zajímavost portréty Marilin tvořil až po její smrti. V 60. letech založil umělecké studio The Factory a masově vydával sítotisky s motivem populárních osobností a známých amerických produktů. Sám nemaloval, základem jeho umění byla fotografie, kterou reprodukoval na plátno. Svým uměním inspiroval i hudební skupiny: The Doors, Rolling Stones, Velvet Underground, Bauhaus aj.