„Historie Vítkovic je spjatá s jejich židovskými obyvateli i průmyslníky, kteří tu působili. Takže židovské kořeny tu určitě jsou,“ vysvětlila zpěvačka Tereza Cisovská.

Lidé v zaplněném sále popíjeli u stolů víno a poslouchali písně o malé Johance, či studentovi, který se rozhoduje, zda má dostudovat, nebo své chudé rodiče raději podporovat prací vlastních rukou.

Právě české vokály na klezmerovou hudbu jsou specialitou Mamalöru. Zpěvačky ale samozřejmě zpívají i v jazyce pro klezmer nejvlastnějším, tedy v jidiš.

Hanácký Jeruzalém už si v Prostějově získal svou oblibu.

„Myslím, že lidí chodí tak akorát. Kdo si chce tuhle muziku poslechnout, tak přijde,“ prohlásil organizátor přehlídky a klezmerový hudebník Vojta Peštuka. Zároveň pozval všechny, kterým se židovská hudba líbí na další koncert. Čtvrtého listopadu přijede do Prostějova ostravská kapela Simcha.

„Tam mají jasnou převahu mladé ženy, takže je na ně dobrý pohled a ještě lepší poslouchání,“ slíbil Peštuka. Simcha znamená v hebrejštině radost a muzikanti doufají, že se jim podaří radost rozdávat i posluchačům­. (pam)