„Bylo pro mě obtížné, vybrat za tak dlouhou dobu, co fotím, tisky na tuto výstavu,“ říká Galgonek. „Mám trému, nerad mluvím na veřejnosti a nerad se fotím,“ tvrdí skromný fotograf, který získal několik cen v prestižní novinářské soutěži CZECH PRESS PHOTO.

A co ukazuje? Bývalého premiéra Špidlu štrachajícího se do vojenského vrtulníku v Prostějově, spoušť po povodních před deseti lety, Ivana Lendla v mladých letech, malíře Vojkůvku mezi nahými modelkami, tajuplné kruhy v obilí, papeže Jana Pavla II. klopícího zrak před dívčí sukní či umělce bez rukou, který v rukavicích ukrývá protézy. Všechny fotky vypráví příběh. A dohromady skládají mozaiku života.

„Nechtěl jsem na výstavu dávat komunistické fotky. Kvůli setrvání v profesi jsem musel před revolucí fotit tak, jak si představitelé režimu přáli, a tyto fotky bohužel o ničem nevypovídají,“ obhajuje výběr díla autor.

Snímky jednašedesátiletého Vladislava Galgonka v Metru jsou tištěné speciální technologií na čirou umělou hmotu. „Výstava Retrospektiva 35 byla před časem k vidění v Galerii Podkova v Olomouci. Trvala však jen čtrnáct dní a mnoho lidí si na ni nestihlo zajít. Proto jsme tohoto skvělého reportážního fotografa pozvali také do Prostějova,“ podotkl pořadatel Jiří Andrýsek s tím, že vizitka Vladislava Galgonka zůstane v Metru do třicátého července.