„Na výstavě si mohou lidé prohlédnout na padesát fotografií. Jedná se převážně o černobílé akty," uvedla kurátorka výstavy Marie Hanušová z Galerie Knížecí dvůr Hluboká nad Vltavou, která ve spolupráci s plumlovským zámkem výstavu připravila.

„Přivezla jsem obrázky lidí, které mám moc ráda a kteří prošli mým životem. Jsou to emotivní fotografie, protože i já jsem velmi emotivní člověk," řekla na vernisáži Sára Saudková. „Nechci ohromovat nahotou. V každém člověku se skrývá tolik krásy, že se to nedá zachytit. Ale uvědomuji si, že všichni jsme svým způsobem stejní. Podléháme diktátu doby, který nám říká, jak mám vypadat, a to je nejhorší. Krása lidí se ale nedá vecpat do měřítek," míní fotografka, jejíž tvorba je ovlivněna Janem Saudkem. „Vyučila jsem se u něj a je mou inspirací. Myslím, že není lepší školy," uvedla Sára Saudková.

„Fotím proto, že život je krásný a krátký. Focením chci zachytit prchavý okamžik toho, čeho si vážím. Ať už je to vůně dítěte, první láska, trápení či smutek," vysvětlila Sára Saudková, které se na Plumlově líbilo. „Cítím se tady dobře. Vyrůstala jsem v Litovli a k tomuto kraji mám blízko," dodala fotografka, která na zámku vystavuje společně s Janem Saudkem.

„Mluvit o díle mistra Jana Saudka je nesnadné. Jeho fotografie začnou k lidem mluvit samy a záleží na tom, co v nich hledáme a co si v nich najdeme. Mistr vkládá do fotky srdce a příběh a záleží na nás, jestli jej najdeme," uvedla kurátorka a správkyně děl fotografů Libuše Kučerová.

Díla Jana a Sáry Saudkových si mohou lidé prohlédnout a zakoupit do konce srpna. Galerie na zámku je otevřena každý den kromě pondělí od deseti do osmnácti hodin.