Zvěčněná je tak v betlému třeba šenkýřka od Lípy Pavlína Raisová nebo včelařská rodina Hanákova. Tvůrce díla, vyučený zámečník Josef Dostál, je ovšem také předsedou zdejšího fotbalového klubu. I to se promítlo do podoby betlému, v němž se může najít dlouholetý fanda Josef Pavelka, záložník Kuba Tomeček, ale i jeden prostějovský rozhodčí, kterému se díky jeho „výbavě“ neřekne jinak než Klobása.

„Napřed si tužkou načrtnu portrét a podle něj dělám figurky. Lidé jsou obvykle se svými podobami celkem spokojení, námitky se ale sem tam objeví. Například hostinská Pavlína si stěžovala na velikost svého poprsí. Prý jsem ho předimenzoval,“ nadhodil s úsměvem Josef Dostál, který letos vyřezal už svůj druhý betlém.

Ten první vznikl před čtyřmi lety, přičemž byl dvakrát vystaven v hostinci U Lípy a dva roky jej mohli obdivovat lidé v galerii Eufrasio u prostějovské radnice.

„Je to pravé lidové umění, které nic nekopíruje a je zcela své,“ vyjádřil se v zápisu do knihy návštěv znalec výtvarného umění Josef Dolívka.

„Příjemné věci, v příjemném prostředí, v příjemný čas,“ doplnil jej třeba prostějovský fotograf a malíř Bob Pacholík.

Josef Dostál má nyní svůj první betlém doma, což, jak si sám uvědomuje, není právě ideální prostředí.

„Pokud by prostějovské muzeum nebo jiná instituce projevilo zájem jej vystavit, bránit se nebudu,“ říká zručný řezbář, jenž by se rád pustil do betléma s výrazně většími figurami.

„Otázkou je, jestli se mi podaří sehnat dostatek kvalitního lipového dřeva,“ přemítá Josef Dostál.

Kdo chce vrahovický betlém spatřit na vlastní oči, může do hospody U Lípy vyrazit každý všední den od dvou hodin odpoledne, o víkendu pak od jedenácti hodin.