„Až se okolo desáté hodiny večer rozsvítí reflektory nad jevištěm na nádvoří, rozezní se tóny z díla ruského skladatele Modesta Petroviče Musorgského Obrázky z výstavy. Právě to se totiž stalo hlavním inspiračním zdrojem letošního ročníku Mezinárodního divadelně–tanečního workshopu,“ uvedla spolupořadatelka Lenka Sehnalová.

Vážnou hudbu doplní rockové balady, jazz i lidové písně. Scénář je už v hrubých rysech připravený.

„Představení bude mít tři části. První bude o zrození Ježíše, druhé diváky zavede do revoluční Francie a třetí představí ženu jako věčnou inspiraci,“ nastínil režisér a autor libreta Vlado Sadílek s tím, že scéna by měla vypadat jako otevřená kniha.

„Tradičně využijeme videoprojekce,“ doplnil.

Účastníky workshopu čekají dva týdny intenzivní práce.

„Cílem je připravit představení na špičkové úrovni, abychom jej na závěr předvedli stovkám diváků v unikátním prostředí zámeckého nádvoří,“ říká projektová manažerka festivalu Barbora Greplová.

Těšit se můžete i na babičky z Třetího věku close Třetí věk v akci zoom_in

Zámek ožije i díky souběžnému Festivalu scénické a divadelní tvorby, který pravidelně v druhé polovině workshopu nabízí každý den koncerty, divadelní představení i jiné kulturní akce.

„Tradičně na něm vystoupí skupina M.E.L.L. z Rimavské Soboty, Správní kluci z Nezamyslic nebo divadelní soubor Střelky z Českého Těšína. Lahůdkou bude vystoupení šestice žen z lounského souboru Třetí věk, která prostějovské publikum uchvátila na loňském Wolkrově Prostějově,“ navnadila Lenka Sehnalová.

Soubor představí i novinku A modré z nebe byste nechtěli? „Je o tom, jak ony samy prožívaly padesátá léta. Příprava prý byla hodně náročná, protože každá z členek měla na toto období úplně jiný pohled,“ dodala Sehnalová.

Střípky z historie

Workshop se v Plumlově poprvé konal v roce 2001. Jeho tématem byla starověká pověst o Orfeovi a Eurydice. Už tehdy se kolem slovenského divadelníka, scénáristy a režiséra Vlado Sadílka vytvořil tvůrčí tým, který se na realizaci workshopu dodnes podílí. Každý ročník přišel s něčím zvláštním a neopakovatelným. Pro workshopy v roce 2003 (Manon Lescaut), 2004 (Romeo a Julie) a 2005 (Doktor Faust) byla složena originální hudba. V roce 2004 zase k zážitku z inscenace Romeo a Julie přispěla multifunkční scéna, jejíž součástí byla i samotná budova plumlovského zámku. A v roce 2006 doprovázela představení Ondráš a Juráš živě kapela M.E.L.L.. Na zámku vznikla také představení Cesta kolem světa (2007), Carmina Burana (2008) a Čtyři roční období (2009) na motivy díla A. Vivaldiho.

PŘIPOMEŇTE SI WORKSHOP 2009: VIDEO: Zrození, láska a smrt