Návštěvníkům městského divadla se představí Štúdio L+S Bratislava, pražské Divadlo Radka Brzobohatého a Divadlo Bez zábradlí. „Obě pražská divadla budou hosty Aplausu poprvé," uvedla ředitelka divadla Jana Maršálková.

Přehlídku, jejímž cílem je pobavit a představit zajímavou českou a slovenskou divadelní tvorbu, odstartuje ve středu Tančírna Divadla Radka Brzobohatého. Ve čtvrtek 16. října zavítá do Prostějova bratislavské divadlo Štúdio L+S s inscenací Kumšt, závěr přehlídky bude patřit představení Jistě, pane premiére! v podání herců z Divadla Bez zábradlí.

„Letošní Aplaus nabídne zajímavý pohled na současný svět. Na tvářích diváků určitě nebude chybět úsměv. Úsměv pobavený, ale i zamyšlený, zkrátka jak tomu bývá i v našich životech," nastínila motto letošního Aplausu Jana Maršálková.

„Svět kolem nás není jednoduchý a nudný, není jen černý nebo bílý. Je dobře, že je tak proměnlivý a pestrý a stále nás něčím překvapuje," doplnila ředitelka kulturního stánku.

Z dosavadního záměru uvádět v Aplausu představení nová, nebo alespoň „zánovní", se vymyká představení Kumšt.

„Štúdio L+S hraje Kumšt s úspěchem již sedmnáct let. Je to představení o umění žít, ale i neschopnosti žít. A také o údělu žít bolestně. Je to zkrátka hra o životě, ale také o obrazu. A obrazy přece časem získávají na hodnotě," zdůvodnil motivaci výběru Miroslav Černošek za pořádající agenturu.

Tradicí divadelní přehlídky je také divácká anketa, v níž mohou lidé hlasovat k úrovni jednotlivých představení. Loňské vavříny vítězů si odvezlo Divadlo v Dlouhé se Souborným dílem Williama Shakespeara ve 120 minutách. Vzpomínkou na minulý ročník bude i výstava fotografií Františka Poláčka v divadelním foyer. Část výtěžku z Aplausu připadne opět studentskému Divadlu Point.

Program Aplausu

8. října v 19:30 hodin – Tančírna (Divadlo Radka Brzobohatého)

16. října v 19 hodin – Kumšt (Štúdio L+S )

23. října v 19 hodin – Jistě, pane premiére! (Divadlo Bez zábradlí)