Umělci, ale také kulturní pracovníci či řemeslníci. Ti všichni se ve čtvrtek dočkali ocenění udělovaných Olomouckým krajem v Národním domě v Prostějově.

Téměř zcela zaplněný hlavní sál divadla byl svědkem ocenění pro operního zpěváka Jiřího Přibyla či Občanské sdružení Sv. Barbory ze Zábřehu na Moravě.

Neztratili se však ani lidé z Prostějova. Například umělecký kovář z Kostelce na Hané Alfréd Stawaritsch obdržel nově udělovanou cenu Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje.

„Chtěl bych říct, že mi v díle pomáhají i mí dva synové," poděkoval jim z pódia a podal zpět mikrofon Marku Ebenovi, moderátorovi slavnostního večera. 

Ceny za řemeslo i knihu

Některá ocenění získalo i více jednotlivců. Například kostelecký kovář nebyl jediným Mistrem z Prostějovska, který cenu obdržel.

Dočkala se i prostějovská rodačka Miloslava Zatloukalová za tradiční pletení z lýka a slámy.

Ocenění získala také Dagmar Roháčková s náměstkyní prostějovského primátora Ivanou Hemerkovou. Podílely se totiž na chystání knihy ke sto letům prostějovské radnice. Prostějov však byl mezi oceňovanými hned od začátku.

Koncert tenoristy? Byl to úspěch, řekl primátor

Magistrát města obdržel ocenění za přípravu koncertu tenoristy Josepha Calleji.

„Byl to úspěch, náměstí se zaplnilo. Mluvil jsem i s mnoha lidmi, kteří také potvrdili, že se vystoupení povedlo," uvedl primátor Prostějova Miroslav Pišťák.

Vyzdvihl zároveň, že diváky od koncertu neodradilo ani deštivé počasí. Není však podle něj jisté, zda se podobně velká kulturní událost v příštích letech zopakuje.

„V tomhle roce to určitě nebude, o příštím to nedovedu říct. Řešíme výpadek ve výnosu z daní. Jde o třicet osm milionů a pokud by situace přetrvávalo, museli bychom sáhnout k úsporným opatřením. Žádný podobný koncert by se tak neuskutečnil," vysvětlil Miroslav Pišťák.

Dorazil i Karel Šíp

Hodně pozornosti však vzbudili také hosté, kteří měli na starost doprovodný program.

Kromě již tradičního uvádění hostů a humoru Marka Ebena totiž návštěvníci divadla mohli ocenit vystoupení Karla Gotta či zpěvačky Dashy.

Nakonec dorazil také moderátor a bavič Karel Šíp. Stejně jako Karel Gott, který pozměnil v textu písně C'est la vie „míň let" na „víc let", si ani Karel Šíp coby tvář ze Všechnopárty, neodpustil poznámku ke svému věku.

„Rozhodl jsem se do budoucna předat štafetu u moderování cen TýTý někomu mladšímu. Stejně jsi to přede mnou udělal i ty," zavtipkoval směrem k Marku Ebenovi.

Závěr patřil Gottovi

Ten provázel hosty a diváky většinou programu.

Závěr pak patřil Karlu Gottovi a jeho písním, které zpíval společně se zpěvačkou Dashou a v doprovodu živé hudby.

O zakončení večera se postaral hejtman kraje Jiří Rozbořil.

„Jsem rád a hrdý, že jste součástí Olomouckého kraje," uzavřel dvou a půl hodinový slavnostní večer.

Ceny Olomouckého kraje v oblasti kultury

Ivan Theimer

Cena za celoživotní přínos v oblasti kultury (dvorana slávy)

Ivan TheimerIvan Theimer se narodil roku 1944 v Olomouci. Absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a začal spolupracovat s architektem Tomášem Černouškem.

Do jeho života ovšem brzy zasáhla okupace Československa sovětskou armádou a na podzim roku 1968 se rozhodl pro emigraci. Od roku 1968 žije ve Francii, kde stejně jako v Toskánsku tvoří díla, která se stala stěžejními akvizicemi mnoha světových uměleckých institucí.

Například v Paříži vytvořil velkolepý monument oslavující Deklaraci práv člověka a občana, v Hamburku pak sochu Heinricha Heina. Další Theimerovy sochy najdeme v Itálii a samozřejmě i na Moravě památník Via lucis v Uherském Brodě nebo Ariónovu kašnu v Olomouci.

Jiří Přibyl

Cena osobnost roku v oblasti kultury

Jiří PřibylJiří Přibyl se narodil roku 1975 a patří mezi talenty nově nastupující pěvecké generace. Debutoval rolí Banca ve Verdiho Macbethovi v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

Nyní je sólistou Moravského divadla v Olomouci, kde nastudoval role Žalářníka v Daliborovi Bedřicha Smetany, Angelotiho a Kostelníka v Tosce.

Na podzim 2010 se představil v roli otce Palouckého v Hubičce Bedřicha Smetany na Mezinárodním operním festivalu v irském Wexfordu. V roce 2014 získal Cenu Thálie za ztvárnění titulní role v inscenaci Falstaff.

Anežka Kovalová, Miroslav Koval

Anežka Kovalová

Cena za výjimečný počin roku v oblasti výtvarného umění
ocenění za vlastní tvorbu, dramaturgii výstavní činnosti a vedení Galerie Jiřího Jílka Šumperk

Malířka a grafička Anežka Kovalová se narodila roku 1949 v Šumperku.

Známá výtvarnice a pedagožka vystudovala malbu v ateliéru Karla Součka na AVU v Praze. Její práce se často objevují ve veřejných i soukromých sbírkách doma i v zahraničí.

Miroslav KovalMiroslav Koval se narodil roku 1944 v Havlíčkově Brodě. Studoval na pražské AVU u profesora Františka Jirouška a od roku 1974 žije trvale v Sobotíně. Ve své tvorbě věnuje pozornost přírodě, rytmům a zákonům pohybu v ní. Tvoří ve volných cyklech drobné kresby.

Stupkovo kvarteto

Cena za výjimečný počin roku v oblasti hudby
ocenění za projekt „Konfrontace - česká komorní hudba v proměnách času!"

Stupkovo kvartetoStupkovo kvarteto je komorním souborem Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vzniklo v roce 1981 a navázalo na tradici někdejšího studentského kvarteta posluchačů univerzity, které působilo na olomoucké hudební scéně v letech 1960 až 1971.

Z původního názvu souboru Nové kvarteto se soubor v roce 1986 přejmenoval. Do svého názvu převzal jméno českého dirigenta Františka Stupky, který byl dlouholetým dirigentem České filharmonie.

Zakládajícím členem je houslista Vladimír Žůrek, dlouhá léta působí v kvartetu také violista Jiří Kobza, houslistka Martina Fischerová a violoncellista David Kostrhon.

Statutární město Prostějov

Cena za výjimečný počin roku v oblasti literatury
ocenění za vydání knihy „Sto let prostějovské radnice"

Prostějovská radniceKniha, kterou vydalo město Prostějov, svým širokým záběrem a s potřebnou hloubkou seznámí čtenáře se stoletou historií radnice, jež byla svědkem mnoha dramatických momentů v dějinách Prostějova.

Kromě detailního popisu budovy dostane se čtenáři také zevrubného popisu fungování radnice jak v pohledu na práci úředníků, tak v pohledu na volené orgány města, na zastupitelstva a rady.

Produkční společnost cine4net, s.r.o

Cena za výjimečný počin roku v oblasti umění filmu, rozhlasu a televize
ocenění za internetový seriál „Památky dnes"

Produkční společnost cine4net, s. r. o. uvádí v rámci podpory vzdělávání a cestovního ruchu dokumenty o historických památkách v Olomouckém kraji.

Na základě této činnosti vznikl i internetový seriál Památky dnes, který seznamuje diváky například s barokní sochou svaté Barbory z Choliny, barokními sochami Bolestného růžence a dalšími památkami.

Občanské sdružení Sv. Barbora Zábřeh

Cena za výjimečný počin v oblasti ochrany a popularizace kulturních hodnot
záchrana kulturní památky, její zapojení do kulturního života města

Skupina farníků ze Zábřehu založila v roce 2007 občanské sdružení Svatá Barbora a pustila se do shánění peněz a do oprav místního kostela sv. Barbory, který byl dvacet let zavřený.

Opravy trvaly pět let, stály kolem deseti milionů korun a díky sbírkám, grantům a dotacím dnes není na kostele ani centimetr, který by neprodělal opravu, radikální rekonstrukci, dostavbu či restaurování. Rukama restaurátorů prošly také varhany a všechny obrazy včetně křížové cesty.

Litovelsko/Hanácké ráj/Vydejte se za příběhy

Cena veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury

Propagační film Litovelsko Hanácké ráj ukazuje všech dvaadvacet obcí mikroregionu. Jako hudební doprovod zní hymna Mikroregionka.

Film je k vidění na www.litovelsko.eu a je doplněný dvouminutovým spotem Vydejte se za příběhy.

Společnost Vincenze Priessnitze, z. s.

Cena za výjimečný počin v oblasti tradiční lidové kultury
ocenění za aktivity v oblasti propagace tradičních léčebných procedur a odkazu V. Priessnitze

Společnost Vincenze Priessnitze se zaměřuje na tradici léčivé síly vody v Jesenicko nyském regionu. Navazuje na tradici hydroterapie dle Vincenze Priessnitze, který v roce 1826 vybudoval první vodoléčebný ústav na světě.