V městečku a jeho blízkém okolí se v posledních letech množí především vandalské činy. Vysypané odpadkové koše, nepořádek okolo laviček nebo polámané stromky.

Všechny například zaskočil nesmyslný útok na tradiční a dětmi s rodiči z širokého okolí oblíbenou velikonoční stezku. Oblíbené dětské pohádkové postavičky v podobě Rákosníčka nebo motýla Emanuela padly za oběť řádění neznámých pachatelů. Loni na jaře tak organizátoři Večerníčkovy cesty mezi Němčicemi a Nezamyslicemi museli se skřípěním zubů pozůstatky zničených postaviček odstranit.

"Museli jsme stezku zrušit a uklidit po prasatech převlečených za lidi," komentovali tehdy odsouzeníhodný čin organizátoři na oficiálním facebooku Orionu – střediska volného času Němčice nad Hanou.

Napadení seniora

Ještě mnohem více známější případ se odehrál letos na jaře. Skupina nezletilých a mladistvých, kteří se chovali hlučně a nevhodně, se bez jakýchkoliv rozpaků pustila do seniora, který je napomenul. Starší muž se rázem ocitl na zemi a musel čelit kopancům a nadávkám.

„Za jejich nevhodné chování napomenul starší senior skupinku mladistvých a nezletilých. Jejich reakce byla neadekvátní a nečekaná. Muži nadávali a následně ho i fyzicky napdali. Ten pak upadl na chodník," popisovala tehdy Miluše Zajícová, policejní mluvčí.

Vše na svědomí měli příslušníci zdejší početné romské komunity. Ta je již delší dobu trnem v oku starousedlíkům a po tomto incidentu bylo zaděláno na velký problém. Po Němčicích se pohybovaly zesílené hlídky státní policie a bublající papiňák zklidňovala i krajská koordinátorka pro národnostní menšiny.

Vedení městečka se podařilo ve spolupráci se všemi výše zmíněnými a i zástupci romské komunity nakonec uklidnit, tak, že k dalším větším incidentům už nedošlo.

Napětí a obavy však mezi lidmi přetrvávají. Přestože je přímo v městečku služebna Policie ČR, mnozí občané by si přáli i zřízení městské policie. Němčické zastupitelstvo už v předcházejícím volebním období tuto záležitost projednávalo, ale ke shodě nedošlo a tak strážníci po ulicích kulturního centra jihu Prostějovska nechodí.

Prostějovský primátor František Jura
Kdo chce vést vaši obec na Prostějovsku? Deník přináší volební kandidátky

ANKETA: Byl(a) byste v Němčicích nad Hanou pro zřízení městské policie?

Jan Vrána, starosta, lídr SNK města Němčice nad Hanou

Jan Vrána, starosta, lídr SNK města Němčice nad HanouJan Vrána, starosta, lídr SNK města Němčice nad HanouZdroj: Archiv Jana VrányOtázka zřízení či nezřízení městské policie je trochu složitější. Dle vyjádření Policie ČR jsme relativně bezpečné město, proto by se mohlo říci, že městská policie není třeba, ale v návaznosti na nedávný incident z řad romské komunity a strach lidí, že se může tento incident opakovat jsem pro, aby se městská policie zřídila.

Jana Oulehlová, místostarostka, lídr ČSSD

Jana Oulehlová, místostarostka, lídr ČSSDJana Oulehlová, místostarostka, lídr ČSSDZdroj: Deník/Zdeněk VysloužilAno, je to jedna z možností, jak pro občany zvýšit pocit bezpečí v Němčicích nad Hanou.

Roman Mizera, lídr SPD

Roman Mizera, lídr SPDRoman Mizera, lídr SPDZdroj: Archiv R. MizeryUrčitě ANO, ale NE tak jak nám to je momentálně předkládáno.

Martina Kouřilová, lídr Společně pro Němčice

Martina Kouřilová, lídr Společně pro NěmčiceMartina Kouřilová, lídr Společně pro NěmčiceZdroj: Archiv M. KouřilovéMěstskou policii jsme se s kolegou Markem Antelem snažili prosadit již v tomto období, nepodařilo se. Naše kandidátka je pro zřízení.

Naděžda Tesaříková, lídr NĚMČÁCI s podporou KSČM

Naděžda Tesaříková, lídr NĚMČÁCI s podporou KSČMNaděžda Tesaříková, lídr NĚMČÁCI s podporou KSČMZdroj: Archiv N. TesaříkovéAno, byla. V našem městě už kdysi městský strážník byl a osvědčil se. Ale vše je o penězích, proto byla tato funkce zrušena. V dnešní době, kdy u nás žijí příslušníci různých národností a kdy se zvyšuje agresivita mezi lidmi, by bylo zřízení městské policie potřebné. Bohužel se zhoršuje i chování dětí a mladistvých, ale to není problém jen našeho města, ale celospolečenský.

Jana Otáhalová, lídr KDU-ČSL

Pro zřízení městské policie bych byla, ale samozřejmě po řádném projednání.

Martin Ernstlídr ANO NĚMČICÍMPokud se mám za naše volební uskupení "ANO Němčicím" vyjádřit pouze na otázku zda zřídit v Němčicích nad Hanou městskou policii a nezmiňovat další důležité úkoly pro další rozvoj našeho města, ano, je důležité udržet v našem městě bezpečnost a pořádek. Je tedy na místě se v dalším volebním období konstruktivně zabývat otázkou zřízení městské policie. Zároveň se však domnívám, že je zapotřebí ještě užší spolupráce vedení města s Policií ČR, která také disponuje možnostmi jak udržet bezpečnost a pořádek v našem městě. Na základě vyhodnocení možností Policie ČR pak bude možné jednat o smysluplnosti zřízení městské policie, zároveň však bude také nutné zjistit zda na provoz funkční městské policie budou dostatečné finanční zdroje.

Martin Ernst, lídr ANO NĚMČICÍM

Martin Ernst, lídr lídr ANO NĚMČICÍMMartin Ernst, lídr lídr ANO NĚMČICÍMZdroj: Archiv M. ErnestaPokud se mám za naše volební uskupení "ANO Němčicím" vyjádřit pouze na otázku zda zřídit v Němčicích nad Hanou městskou policii a nezmiňovat další důležité úkoly pro další rozvoj našeho města, ano, je důležité udržet v našem městě bezpečnost a pořádek. Je tedy na místě se v dalším volebním období konstruktivně zabývat otázkou zřízení městské policie. Zároveň se však domnívám, že je zapotřebí ještě užší spolupráce vedení města s Policií ČR, která také disponuje možnostmi jak udržet bezpečnost a pořádek v našem městě. Na základě vyhodnocení možností Policie ČR pak bude možné jednat o smysluplnosti zřízení městské policie, zároveň však bude také nutné zjistit zda na provoz funkční městské policie budou dostatečné finanční zdroje.

S žádostí o odpověď na anketní otázku Deníku byli osloveni všichni lídři volebních stran a uskupení pro komunální volby v Němčicích nad Hanou. Odpověď nedodal Radoslav Borovička (lídr SNK Evropští demokraté).

Slovo redaktora: Proč právě Němčice nad Hanou?

Obec s rozšířenou působností, je na první pohled spíše poklidnou větší vesnicí. Městečko s necelými dvěma tisícovkami obyvatel je však díky tomu, že má velkou a pro okolní vesničky spádovou školu a další kulturní lákadla, vyhledávanou lokalitou.

Dalším a nepřehlédnutelným faktem je skutečnost, že se právě do Němčic a blízkého okolí v posledních desetiletích přistěhovala spousta příslušníků národnostních menšin.

Vzájemné soužití starousedlíků a nových obyvatel tak není logicky optimální. Slovní osočování při nákupech nebo procházce centrem městečka je na denním pořádku. Dalším problémem je množství vandalských činů, kterých je opravdu na sídlo této velikosti nadstandardní.

Celkové atmosféře v němčických ulicích by tak asi prospěla stálá přítomnost strážníků s dokonalou znalostí místních problémů a jejich původců.