Oba muži uzavírají kandidátku hnutí ANO 2011. Okleštěk na 34., Faltýnek na 35. místě.

„Té kandidátce fandím, vidím na ní samé dobré lidi, proto jsem se na ni přidal. Jsem ale v parlamentu, tak jsem ji podpořil až na této pozici. Bude na lidech, jak rozhodnou,“ řekl Ladislav Okleštěk.

Ten býval dlouholetým starostou obce Výšovice. Vesnici nedaleko Prostějova vedl dvacet let, od roku 1994 do roku 2014.

„Bydlím čtvrtý rok v Prostějově. Velký dům a sami dva s manželkou, to nedávalo smysl. Tak jsme šli na stáří na byt,“ okomentoval změnu bydliště. Do komunálních voleb v dané obci nebo městě může kandidovat ten, kdo zde má trvalý pobyt.

Poslankyní Hanu Naiclerovou zvolenou do Sněmovny za STAN umístilo na poslední místo kandidátky uskupení Na Rovinu.

Post prostějovského primátora bude z pozice lídra kandidátky hnutí ANO obhajovat František Jura. Své mandáty obhajují i náměstci primátora: Jiří Pospíšil a Alena Rašková kandidují na sedmnáctém, respektive šestém místě za ČSSD. Jiří Rozehnal je dvojkou kandidátky ANO, Jan Krchňavý na čtvrtém místě za Pévéčko a Milada Sokolová vede kandidátku ODS a nezávislých osobností.

Lídrem koalice Na rovinu, kterou tvoří STAN, TOP09 a Zelení, je Aleš Matyášek. SPD vede zastupitel Pavel Dopita, Spojence pro Prostějov, což je koalice KDU-ČSL a nezávislých kandidátů, Tomáš Weber. Lídrem Levicových občanů Prostějova, které tvoří kandidáti KSČM a nezávislí, je Tomáš Kaláb. Piráty vede Jan Mochťák, Pévéčko Jiří Pospíšil a sociální demokraty Pavel Holík.

Celostátní politici kandidují i v menších obcích

Kandidatura celostátních politiků v komunálních volbách není úplnou výjimkou. V Olomouci se o post zastupitele uchází Martin Major, dosavadní náměstek primátora a poslanec za ODS. Desítkou na olomoucké kandidátce ANO je městský radní a poslanec Milan Feranec. V Nové Hradečné kandiduje do místního zastupitelstva bývalý starosta obce a dnešní poslanec Tomáš Müller. Dvojkou za ANO ve Šternberku je bývalý poslanec ČSSD a krajský lídr této strany Jiří Zemánek. V nynějších volbách kandiduje jako nezávislý. Lídrem ANO v Šumperku je senátor Miroslav Adámek.