Jak vymírání dinosaurů začalo, na tom už se vědecká komunita poměrně shoduje. Na Zemi dopadla na konci pozdní křídy, před 66 miliony let, planetka. Už dřívější studie ukázaly, že právě ničivý střet zapříčinil postupnou degeneraci a vymření obřích tvorů. To, co ovšem nadále zůstává záhadou, je přesný termín dopadu. Nyní jsou odborníci o krok blíže k jeho stanovení. Odhadli totiž roční období nárazu. „Na severní polokouli bylo právě jaro,“ píše server Science News.

Dosud největší nalezenou fosilii ichtyosaura v Británii objevil Joe Davis. Měřítko pro snímek poskytl svým tělem paleontolog Dean Lomax
Upravovali nádrž a našli monstrum. Svět uchvátil nález pravěkého predátora

K závěru vědce přivedl průzkum kostí pravěké ryby, které byly objeveny v Severní Dakotě. Z kostí ryb se totiž dá zjistit, v jaké fázi růstu byly v době úhynu. A jelikož se rychlost růstu mění v různých ročních obdobích, odborníci postupně došli k tomu, že ryba zemřela na jaře.

Jisté potom je, že skonala právě při nárazu asteroidu. Ten dopadl blízko k Mexiku a tak to k němu daná ryba neměla daleko. „Ona i další tvorové zemřeli neuvěřitelně blízko oblasti, kam se rozlétly trosky po dopadu,“ řekl spoluautor studie paleontolog Thomas Holtz Jr.

Nedozírné důsledky

Výsledky výzkumu popsali vědci v článku v prestižním magazínu Nature. Poslouží nejen k lepší představě o podmínkách, v jakých přišel začátek konce dinosaurů.

„Určení ročního období dopadu asteroidu může výzkumníkům také pomoci vysvětlit vzorec, na základě kterého náraz přežili ptáci či malí savci a další drobní tvorové. Pokud bylo opravdu na severní polokouli jaro, všichni ti, kdo tráví zimu v norách, byli už venku a aktivní, čímž se stali mimořádně zranitelnými. Tvorové, kteří se na jižní polokouli, kde byl podzim, právě ukládali k zimnímu spánku či trávili většinu času v norách, byli před důsledky nárazu mnohem lépe chráněni,“ shrnuje web Science News.

Diplodokidi. Ilustrační foto.
Dinosauři trpěli respiračními infekcemi, zjistili vědci. Měli dokonce i rýmu

Důsledky nárazu asteroidu Chicxulub u poloostrova Yucatán byly každopádně nedozírné. „Tato událost způsobila, že vyhynulo 76 procent na Zemi tehdy žijících druhů - patřili mezi ně všichni dinosauři, kteří nedokázali létat, pterosauři či většina mořských tvorů. Přesnost dosavadních odhadů data dopadu se pohybuje řádově v tisícech let," konstatují vědci v úvodu článku v magazínu Nature.