CO PLATÍ - AKTUÁLNÍ INFORMACE

Nejaktuálnější informace v důsledku častých změn naleznete na oficiálních webových stránkách Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR:
1) Vláda - https://www.vlada.cz/
2) Ministerství zdravotnictví - https://www.mzcr.cz/

CO PLATÍ OD PONDĚLÍ 15. ÚNORA?

Omezení volného pohybu

- venku i vevnitř se budou moci scházet maximálně dvě osoby
- kam můžete cestovat: do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými, cesty k obstarání základních životních potřeb (potraviny, léky, hygienické potřeby, krmiva pro psy) pro sebe, blízké či v rámci dobrovolnictví a sousedské výpomoci, cesty do zdravotnických zařízení či za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitosti, cesty do přírody a parků či na vlastní rekreační zařízení
PLATÍ zákaz nočního vycházení od 21.00 do 5.00 s výjimkou: cest do zaměstnání a zpět, cest spojených s výkonem povolání a dalších cest k zajištění bezpečnosti a pořádku, řešení krizových situací a neodkladných cest z důvodu ochrany života, zdraví či majetku, venčení psů do vzdálenosti 500 metrů od domu.

Další omezení

Obchody a služby
- maloobchodní prodejny a řetězce mohou prodávat pouze nezbytné zboží
- bez omezení mohou prodávat tyto prodejny: potraviny, čerpací stanice, lékárny, prodejny ve zdravotnických pomůcek, hygienického zboží a kosmetiky, zverimexy, trafiky, optiky, květinářství, galanterie, zámečnictví, prodejny domácích potřeb, železářství i prodejny se zbraněmi a střelivem, nově také papírnictví a obchody s dětským oblečením a obuvívšechny tyto prodejny mohou mít otevřeno i v neděli!
- zavřeno mají kosmetické salony a kadeřnictví, stejně tak welnness a bázeny
- otevřeno mají prádelny a čistírny
- povolena jsou výdejová okénka pro zboží objednané přes internet, nově také fungují výdejová okénka knihoven

Stravovací zařízení
- restaurace musí mít zavřeno, mohou však prodávat v době od 5.00 do 21.00 hodin z výdejního okénka
- z výdejního okénka JE ZAKÁZANO PRODÁVAT alkoholické nápoje
- platný je i nadále ZÁKAZ konzumace alkoholu na veřejnosti

Sport
- venku spolu mohou sportovat pouze dvě osoby
- zavřena jsou všechny vnitřní sportoviště
- amaterské soutěže jsou zakázány, profesioální mohou proběhnout, avšak bez účasti diváků
- zakázan je také provoz lyžařských vleků

Školy
- Od pondělí 4. ledna 2021 se do škol vrací pouze žáci prvních a druhých ročníků základních škol, speciálních škol a mateřských škol. Všechny ostatní ročníky a školy přejdou na distanční výuku.

Návštěva ve zdravotnickém a sociálním zařízení
- platí úplný zákaz návštěv
- zakázány jsou také návštěvy ve věznicích

Ostatní
- v případě bohoslužeb může být využita pouze desetina míst k sezení
- svateb a pohřbů se smí účastnit maximálně 15 osob
- zavřené jsou muzea, galerie, divadla, kina i knihovny
- zakázany jsou také ubytovací služby

Více podrobnějších informací najdete zde: www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/

KDE JE NUTNÉ MÍT ROUŠKU?

 • ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování (např. hotelový pokoj)
 • v prostředcích veřejné dopravy
 • na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy
 • v motorových vozidlech, ledaže se v motorovém vozidle nachází pouze osoby z jedné domácnosti, na všech ostatních veřejně přístupných místech v zastavěném území obce, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti.

ODBĚROVÁ MÍSTA V PROSTĚJOVĚ - COVID-19

NEMOCNICE PROSTĚJOV - AGEL Středomoravská nemocniční a.s.
Adresa: Mathonova 291/1, 796 04 Prostějov
Telefon: 582 315 315
Příjem: Osoby se žádánkou (od lékaře/KHS)
Způsob rezervace: Telefonicky

Provozní doba odběrových míst:
I.) PCR -
 pavilon D, vedle polikliniky vlevo, naproti autobusové zastávce 
pracovní dny - (7:00 – 15:00) 
 
Rezervaci termínu na PCR test je možné provést zde
 
II.) ANTIGENNÍ TEST
- pavilon A2, vedle lékárny vlevo, v budově plicního oddělení
pracovní dny - (12.00 – 15.00) 
 
Rezervaci termínu na antigenní test je možné provést zde
 
U pacientů, kteří nebudou předem objednáni, není možné provést test. Objednací čas je pouze orientační. 

Mapka prostějovské nemocniceMapka prostějovské nemocniceZdroj: Nemocnice Prostějov

JAK POSTUPOVAT V PŘÍPADĚ NAKAŽENÍ Covid-19:

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje - pracoviště Prostějov shrnuje postupy při nakažení Covid-19:

V případě, že je osoba pozitivní na koronavir a má mírné příznaky, musí být ve striktní domácí karanténě i jeho rodina. Hygienici zjišťují kontakty možných dalších nakažených - což se, dle jejich informací, daří.
V případě, že je osoba pozitivní a má zdravotní příznaky závažné je umístěna v nemocicích.
 
VEĎTE SI ZÁZNAMY
Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci (dále jen „KHS“) doporučuje všem osobám nacházejícím se na území Olomouckého kraje, aby si pro vlastní potřebu vedli záznamy o svém pohybu na veřejných místech, zejména, aby si zapisovaly veškerá setkání s ostatními osobami.
Tyto soukromé záznamy by měly obsahovat:

 • datum, čas a délku kontaktu s jinými osobami
 • místo, kde ke kontaktu došlo
 • osoby, které byly kontaktu přítomny
 • informace o tom, kdy došlo ke změně zdravotního stavu
  datum, kdy byla změna zdravotního stavu konzultována po telefonu s lékařem
 • popř. použité ochranné pomůcky při kontaktu s jinými osobami

  Tyto záznamy KHS doporučuje uchovávat alespoň po dobu 20 dnů zpětně. Při důsledném zápisu bude v případě prokázání nákazy onemocněním COVID-19u takovéto osoby možné ze strany KHS přesněji a rychleji dohledávat možné další nakažené osoby. Zamezení šíření onemocnění COVID-19 tak bude efektivnější.

Záznamy KHS nezasílat, údaje by byly KHS telefonicky sděleny pouze na vyžádání, tedy v případě, kdy by tyto osoby byly ze strany KHS osloveny z důvodu zjišťování možných kontaktů. 

ROUŠKY

Od 21.10.2020 platí zákaz pohybu a pobytu bez ochranných prostředků dýchacích cest, které brání šíření kapének
•    ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování (např. hotelový pokoj),
•    v prostředcích veřejné dopravy,
•    na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy,
•    v motorových vozidlech, ledaže se v motorovém vozidle nachází pouze osoby z jedné domácnosti, na všech ostatních veřejně přístupných místech v zastavěném území obce, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti.

APLIKACE eRouška

Podrobné informace nalezente zde: https://erouska.cz/

Aplikace eRouška je dalším projektem, který vznikl v rámci iniciativy COVID19CZ. Záštitu nad ní převzalo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Motivací k jejímu vytvoření byla snaha pomoci hygienikům snadněji, efektivněji a rychleji dohledávat lidi, s nimiž v poslední době nakažení přišli do styku a u nichž je vysoké riziko nákazy. Výhodou pro uživatele je zejména skutečnost, že v případě, že u nich nákaza propukne, dokážou snadno a rychle předat hygienikům své kontakty za poslední dny a hygienu navíc upozorní i na kontakty s těmi, které nemohou osobně znát.

Aplikace využívá Bluetooth technologii a pouze do telefonu majitele ukládá anonymizovaná data o mobilních zařízeních s instalovanou eRouškou, která se v poslední době vyskytovala poblíž. Měří a ukládá přitom sílu Bluetooth signálu. Pokud uživatel eRoušky zjistí, že má pozitivní test na koronavirus, může data z telefonu využít a předat anonymizovaná ID aplikací, se kterými se setkal, při epidemiologickém šetření hygienikům. Hygienik se při rozhovoru s nakaženým zeptá, jestli používá aplikaci eRouška a zda chce sdílet data ze svého telefonu. Uživatel pak odešle anonymizovaná data. Pouze prověření hygienici mají přístup k zabezpečenému rozhraní, ve kterém mohou spárovat identifikátory z aplikací s telefonními čísly, která uživatelé zadali při registraci. Hygienici takto získají pouze telefonní kontakty daných uživatelů aplikace eRouška.

CO S POUŽITÝMI ROUŠKAMI?

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje vydává PRAVIDLA PRO LIKVIDACI OCHRANNÝCH POMŮCEK:

 • A) Likvidace roušek, filtrů od osob, které nejsou infikovány nebo nejsou v povinné karanténě: rouška, filtr se vloží do plastového (igelitového) sáčku, poté se sáček vloží do dalšího plastového sáčku, který se zaváže a poté se odloží (vyhodí) do směsného komunálního odpadu.
 • B) Likvidace roušek, filtrů (kapesníků) od osob, které jsou v povinné karanténě, ale nemají prokázáno onemocnění COVID-19:  rouška, filtr (kapesník) se vloží do plastového (igelitového) pytle, který se zaváže, poté se plastový pytel vloží do druhého plastového pytle, který se zaváže, Povrch vnějšího pytle by měl být ošetřen dezinfekčním prostředkem a zavázaný pytel se poté odloží (vyhodí) do komunálního odpadu.
 • C) Likvidace roušek, filtrů (kapesníků) od osob, které mají prokázáno onemocnění COVID-19 a jsou v domácím léčení:  rouška, filtr (kapesník) se vloží do plastového (igelitového) pytle, který se zaváže, poté se plastový pytel vloží do druhého plastového pytle, který se zaváže, povrch vnějšího pytle by měl být ošetřen dezinfekčním prostředkem, takto zajištěný odpad se doporučuje vložit do sběrných nádob komunálního odpadu až po 48 hodinách po jeho uzavření.
 • Obce mohou zajistit speciální sběrová místa pro likvidaci roušek, filtrů a dalšího materiálu kontaminovaného osobou, která je pozitivní na COVID-19 a je léčena v domácnosti.

DOBROVOLNICTVÍ

Město Prostějov začíná registrovat případné dobrovolníky, kteří jsou ochotni pomoci, bude-li potřeba.

Přihlaste se tedy prostřednictvím uvedeného formuláře:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSewOc4XpyYp053e5jJpwC6ZAUKMkLyD9LgLFqT-K1fO1OrqlQ/viewform?fbclid=IwAR2J0Q8hu5L_JVyIAet5O1sxU2ig8oWdezdTD6W12pSrZpwC6KjnVUt39Jw

CHCI POMOCT/ POTŘEBUJI POMOCT - celorepublikový portál

Cílem portálu je zaznamenat, roztřídit a propojit dobrovolníky s žádostmi o pomoc. Toto propojení je kontrolováno našimi operátory s cílem, aby nebyl žádný požadavek opomenut, nevyřešen. Portál neustále rozvíjíme a přizpůsobujeme aktuálním požadavkům. V současné době již intenzivně spolupracujeme s některými kraji a univerzitami.

Aktuálně také připravujeme dobrovolníky pro pravidelný telefonický kontakt se seniory (Kamarád na telefonu), kteří zůstali uzavřeni doma. Senioři se mohou registrovat na tomto tel. čísle: 777 778 538.

Webová stránka: www.chcipomoct.cz

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • - Číslo na Krajskou hygienickou stanici Olomouckého kraje: 585 719 719. V provozu do odvolání každý den od 8.00 do 15.00.
 • - Speciální infolinka pro Olomoucký kraj ke koronaviru Covid-19: 585 719 719 bude v provozu do odvolání každý den od 9.00 do 19.00 hodin.
 • - Číslo na celostátní nonstop infolinku: 724 810 106 nebo 725 191 367
 • - Telefonický kontakt na pracoviště protiepidemického odboru: Okres Prostějov: 582 305 760,  klapka 765, 767, 768
 • - Telefonický kontakt na Nemocnici Prostějov: 582 315 342 (pondělí - pátek od 7.00 - 15.30), pohotovostní linka nonstop: 582 315 548
 • - Infolinka pro SENIORY, postižené, imobilní občany: 605 162 963, 605 236 431 (denně od 8.00 do 20.00)
 • - Infolinka pro občany Prostějova: 605 162 973, 605 343 516 (denně od 8.00 do 20.00)
 • - Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře
 • -  nový web Olomouckého kraje - www.krajpomaha.cz, což je zdroj oficiálních informací o nákaze COVID-19 v Olomouckém kraji

KRIZOVÉ LINKY A PSYCHOLOGICKÁ POMOC

LINKA PRO SENIORY

 • Senior telefon (Život 90): 800 157 157 (nonstop), ZDARMA
 • Krizová linka pro seniory - 800 200 007 (denně 8-20), ZDARMA
 • Linka na pomoc seniorům - 840 111 122 
 • Zelená linka (Anděl Strážný) - 800 603 030 (nonstop), ZDARMA
 • Psychologická péče a podpora pro seniory, sdružení Seniorem s radostí: 792 308 798 (nonstop)
 • Linka krizové pomoci Diakonie Českobratrské církve evangelické: 800 567 567 (9:00 - 20:00), web: www.diakonie.cz/aktualni-pomoc 
 • Krizová linka služby rané péče EDA.cz: 800 40 50 60 
 • Konzultanti jsou připraveni poskytnout psychologickou podporu i praktické informace každý pracovní den mezi 9. a 15. hodinou. Web: www.eda.cz
 • Krizová linka pro seniory, pečující o seniory a osoby v krizi organizace Elpida: 800 200 007 (denně od 8:00 do 20:00). Bezplatná a anonymní telefonická krizová pomoc. Web: www.elpida.cz

LINKY NEJEN PRO SENIORY

 • Armáda ČR psychologická pomoc pro veřejnost: 973 255 140, 973 255 141, 973 255 142
 • Celostátní informační linka (Ministerstvo zdravotnictví): 1212 (nonstop), ZDARMA
 • Linka zdravotně-psychické pomoci: 1212 volba 5 (denně 7-24) ZDARMA
 • Linka první psychické pomoci (Cesta z krize): 116 123 (nonstop), ZDARMA
 • Anténa - psychoterapeutická linka pro ty, které trápí karanténa 212 812 540 (denně 8-22)
 • Linka bezpečí (Sdružení Linky bezpečí) - pomoc pro děti, mládež a studující do 26 let: 116 111 (nonstop), ZDARMA
 • Tichá linka pomoci neslyšícím - www.tichysvet.cz

Mimořádná okamžitá pomoc MOP COVID-19

Úřad práce ČR dávku poskytuje lidem, kteří se v důsledku mimořádných opatření kvůli koronakrizi ocitli bez prostředků, a nemohou tak uspokojit základní životní potřeby nebo zaplatit náklady spojené s bydlením. Dávku je možné poskytnout na nákup jídla, ošacení, hygienických potřeb, úhradu nájmu a energií spojených s užíváním bytu, hypotéku, služby spojené s telefonem či internetem. Dávku naopak Úřad práce ČR nemůže přiznat na úhradu léků, splátky dluhů, leasingů a hypoték nebo nákladů spojených s podnikáním.

Mimořádná okamžitá pomoc MOP COVID-19Mimořádná okamžitá pomoc MOP COVID-19Zdroj: mpsv

Mimořádná okamžitá pomoc MOP COVID-19Mimořádná okamžitá pomoc MOP COVID-19Zdroj: mpsv

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Co je koronavirus?Zdroj: DeníkMezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

ÚŘADY 

MAGISTRÁT MĚSTA PROSTĚJOVA
Adresa: nám. T. G. Masaryka 130/14, 796 01 Prostějov
Telefon: 582 329 111
E-mail: posta@prostejov.eu

Od pondělí 15. 2. 2021 je platná nová otevírací doba Magistrátu města Prostějova a je stanovena takto:

 • Pondělí - 8:00 - 12:00; 13:00 - 17:00
 • Středa - 8:00 - 12:00; 13:00 - 17:00
 • Čtvrtek - 8:00 - 12:00; 13:00 - 16:00
 • Pátek - 8:00 - 11:00

Magistrát města Prostějova zprovoznil nově:
2 telefonní informační linky pro seniory, postižené a imobilní občany - 605 162 963, 605 236 431 - v provozu jsou denně od 8.00 do 20.00 hodin

Dále uvádíme následující kontakty donášky potravin a léků a zajištění obědů: 
Centrum sociálních služeb – pečovatelská služba (nákupy, obědy) tel. 582 321 700
Charita Prostějov – pečovatelská služba (nákupy, obědy) tel. 581 110 091 (donáška potravin dle platného ceníku)

K objednání potravin:

Lékárna Vaše Srdcovka:
"Chceme být nápomocni! Situace není snadná, proto bychom vám rádi podali pomocnou ruku. Spousta lidí skončila v karanténě, spousta seniorů nemá v oblasti svého bydliště nikoho blízkého. Nebojte se proto obrátit přímo na nás, na lékárníky Vaší Srdcovky. V případě potřeby dovezeme léky až k vám domů. Pokud znáte někoho, kdo by byl za tuto službu vděčný, kontaktujte nás. Společnými silami to zvládneme!!"

PROSTĚJOV: tel: 582 345 831, email: vankova@vasesrdcovka.czlekarna@vasesrdcovka.cz 
KOSTELEC NA HANÉ: tel: 582 373 218, email: kostelec@vasesrdcovka.cz

ÚŘAD PRÁCE V PROSTĚJOVĚ
Adresa: nám. Spojenců 2632/13, 796 01 Prostějov 1
Telefon: 844 844 803
E-mail: podatelna.pv@uradprace.cz

Nová otevírací doba:
*úterý, čtvrtek a pátek pouze pro objednané klienty*

 • Pondělí - 8:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
 • Středa - 8:00 - 12:00, 13:00 - 17:00

INFORMAČNÍ CENTRUM V PROSTĚJOVĚ
adresa: nám. T. G. Masaryka 131/12, 796 01 Prostějov   
tel.: +420 582 329 722, 723
fax: +420 582 342 338
bezplatná linka: 800 900 001
e-mail: informace@prostejov.eu

MĚSTSKÝ ÚŘAD V KONICI
Adresa: Masarykovo nám. 27, 798 52 Konice
Telefon: 582 401 411
E-mail: podatelna@konice.cz

NOVÉ ÚŘEDNÍ HODINY PLATNÉ OD 15. 2. 2021 AŽ DO ODVOLÁNÍ:

 • Pondělí a středa - 7.30 - 16.30


MĚSTSKÝ ÚŘAD V PLUMLOVĚ
Adresa: Rudé armády 302, 798 03 Plumlov
Telefon: 582 393 217, 582 393 385
E-mail: podatelna@mestoplumlov.cz

NOVÉ ÚŘEDNÍ HODINY PLATNÉ OD 15. 2. 2021 AŽ DO ODVOLÁNÍ:

 • Pondělí - 7.00 - 12.00
 • Středa - 12.00 - 17.00

NEMOCNICE PROSTĚJOV

Mathonova 291, 796 04 Prostějov
Telefon:  582 315 342 (pondělí - pátek od 7.00 - 15.30), pohotovostní linka nonstop: 582 315 548

OTEVÍRACÍ DOBY OBCHODŮ

Otevírací doby obchodů v Prostějově 
Tesco, Konečná 25 - denně (6.00-22.00)
Albert, Plumlovská 456 - denně (7.00-22.00)

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.Jak snížit riziko nákazy koronaviru.Zdroj: Deník/WHO

Koronavirus v ČeskuKoronavirus v ČeskuZdroj: Deník