Vzhůru za orchidejemi na Bělou II.
KDY: neděle 31. května od 8 hodin (sraz na nádraží ČD v Prostějově v 7.45)
KDE: mokřad Bělá u železniční zastávky Šubířov
ZA KOLIK: zdarma

Protože minulá sobota 23. května (kdy se měla uskutečnit tato výprava za orchidejemi) celá propršela, byla akce zrušena. Organizáři z Ekocentra se ale rozhodli uskutečnit výlet za orchidejemi znovu s nadějí, že počasí bude rozumné. Zájemci o exkurzi do mokřadu Bělá - sraz na hlavním nádraží ČD v 7:45. Doporučuje se vhodná obuv, louka může být zamokřená. V případě trvalého deště se vycházka ruší. Aktuální info na telefonu 603 730 594.  

Poznejte méně známé okolí Prostějovska a vyrazte tuto sobotu od 8 hodin s Ekocentrem Iris na výlet k mokřadům Bělá v Přírodním parku Kladecko. Sraz zájemců je na prostějovském hl. nádraží, odtud vlakem do Šubířova. V okolí mokřadu budete hledat kvetoucí orchidej prstnatec májový. Návrat zpět ve 13.21 do Prostějova. Délka trasy je asi 6 kilometrů. 

Botanik představil například vzácný prstnatec májový, masožravky: rosnatku okrouhlolistou a tučnici bahenní, ale také kokořík, konvalinky, medvědí česnek, pitulník, svízelku chlupatou a jedovaté vraní oko.Zdroj: Deník / Antonín Hříbal

Sečeni tráve v Pivíně
KDY: sobota 30. května od 4.30 hodin
KDE: Bode se sict  šeroká mez pod hřbitovem, Podsadisko (Pivín)
ZA KOLIK: zdarma

Přendite si trocho pohnót kostró, zazpivat si, zazpominat na stary dobry čase a pobet s dobréma ledima, práca doma Vám neoteče, néni zajic. Dezinfekco s sebó! Po cestě na lóko dodržojte rozestope. Take za nama přendó (d)róžke. Naklepte kose, opravte hrabě, vetahnite stary pracovni hadre a v soboto, 30. května v půl páté přendite koset.

Sečení trávyZdroj: archiv

Výtvarný workshop pro děti a rodiče v zámeckém parku Čechy pod Kosířem
KDY:  sobota 30. května od 9.30 hodin
KDE: sraz zájemců u oranžérie, zámecký park v Čechách pod Kosířem
ZA KOLIK: Cena kurzu je 690,- Kč, informujte se o volných místech na telefonu Potvůrka Klubu:  +420 725 909 650

Rádi malujete a vždycky jste si chtěli vyzkoušet malovat na malířském stojanu a v přírodě? Pak neváhejte vezměte celou rodinu a dorazte v sobotu od 9.30 do zámecké zahrady v Čechách pod Kosířem. Malovat budete temperovými barvami na větší malířské plátno o rozměrech 50 x 70 cm. Námětem může být zámek, zahrada nebo cokoliv ze zámeckého areálu, podle toho, co si dvojice zvolí. Materiál je v ceně kurzu, zapůjčení stojanu s vratnou zálohou pak za 200 korun. S sebou si vezměte i hadřík nebo papírové ubrousky, budou se hodit a vodu v lahvi na umytí. Při nepříznivém počasí se bude malovat v altánu či v areálu zámku.

Zámek Čechy pod KosířemZdroj: Nevrlá Hana

Diskotéka pro děti v Plumlově
KDY: sobota 30. května od 15 hodin
KDE: Kempink Žralok, Plumlov
ZA KOLIK: vstup volný

Udělejte svým dětem radost a vyrazte s nimi dopředu oslavit jejich pondělní svátek – Den dětí. Dorazte v sobotu od 15 hodin do Kempingu Žralok v Plumlově. Pro vaše ratolesti bude připravena spousta atrakcí, nebude chybět ani skákací hrad a dětská diskotéka, kterou bude režírovat od mixážního pultu DJ Pa-well. Užijte si společně sobotní odpoledne.

Teplé jarní počasí vylákalo ven desítky lidí. Jednou z jejich zastávek i byl plumlovský kemp Žralok.Zdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil

A KAM VYRAZIT BĚHEM NÁSLEDUJÍCÍHO VÍKENDU 5. - 7. ČERVNA? 

Víkend otevřených zahrad - zámecký park Čechy pod Kosířem
KDY: sobota a neděle 6. - 7. června
KDE: zámek Čechy pod Kosířem
ZA KOLIK: prohlídky zámeckého parku zdarma, doporučuje se rezervace na tel. 773 784 110

Po celé republice se o prvním červnovém víkendu otevírají zahrady. Vyrazte do nedaleké zámecké zahrady zámku Čechy pod Kosířem.  Během víkendu se budete moci těšit na bohatý program, který pro vás organizátoři připravili, například od 14 hodin na prohlídku s vedoucím parku nebo na kostýmované prohlídky parku s hrabětem Silva Taroucou vždy od 11.30, 13.30 a v 15.00 hodin. Navíc je pro malé, ale i velké připravena pátrací hra v parku. Tak určitě dorazte a prožijte s rodinou skvělý víkend plný dobrodružství. 

Zámek Čechy pod KosířemZdroj: archiv zámku

Den na louce Za Hrnčířkou
KDY: sobota 6. června od 8.15 hodin
KDE: Národní přírodní památka Za Hrnčířkou, Vícov, Ohrozim
ZA KOLIK: zdarma

Pokud s dětmi rádi trávíte čas v přírodě, pak vyrazte v sobotu od 8 hodin na procházku s ekocentrem Iris z Vícova podél nově vysazených alejí k Národní přírodní památce Za Hrnčířkou. Prohlédnete si kvetoucí louky a pomůžete i s hrabáním sena. Sraz účastníků na aut. nádraží v Prostějově, odtud v 8.25 odjezd autobusem do Vícova. Poté navštívíte také Přírodní památku Ohrozim – Horka a její biocentrum. Délka trasy je kolem 6 kilometrů.

Zvonek lučníZdroj: Jiří Kopáč