SOBOTA

Vzhůru za orchidejemi na Bělou 
KDY: sobota 23. května od 8 hodin
KDE: mokřad Bělá u železniční zastávky Šubířov, sraz účastníků na prostějovském hlavním nádraží v 8 ráno
ZA KOLIK: zdarma

Poznejte méně známé okolí Prostějovska a vyrazte tuto sobotu od 8 hodin s Ekocentrem Iris na výlet k mokřadům Bělá v Přírodním parku Kladecko. Sraz zájemců je na prostějovském hl. nádraží v 8 ráno, odtud vlakem do Šubířova. V okolí mokřadu budete hledat kvetoucí orchidej prstnatec májový. Návrat zpět ve 13.21 do Prostějova.

Botanik představil například vzácný prstnatec májový, masožravky: rosnatku okrouhlolistou a tučnici bahenní, ale také kokořík, konvalinky, medvědí česnek, pitulník, svízelku chlupatou a jedovaté vraní oko.Zdroj: Deník / Antonín Hříbal

PÁTEK - NEDĚLE

Dejte si výšlap na rozhlednu Kopaninka
KDY: denně
KDE: Repechy, asi 3 km od Protivanova
ZA KOLIK: 20 korun/ osoba

Rádi se kocháte výhledy do krajiny? Pak zavítejte na rozhlednu Kopaninka nad Repechami, která k takovým krásným výhledům přímo láká. Na severní straně je vidět Kralický Sněžník, Praděd či zaoblené Hostýnské vrchy. Na jižní můžete spatřit věže Dukovan. Nahoru se dostanete přes automat. Vstupné stojí 20 korun a platba je možná i platební kartou.

Rozhledna Kopaninka v RepecháchZdroj: Deník/Jan Pořízek

Hurá na výstavu historických osobností 
KDY: pátek 22. - neděle 31. května, vždy od 10 do 18 hodin
KDE: Společenský dům v Prostějově
ZA KOLIK: plné vstupné 150 korun, senioři 100 korun a děti - 120 korun

Milujete českou historii? Pak si nenechte rozhodně ujít unikátní výstavu nazvanou České dějiny. Organizátoři putovní výstavy představí panovníky a panovnice českých dějin v životní velikosti. Spatříte tak například franckého kupce Sámu, věrozvěsty Konstantina a Metoděje, Karla IV., císaře Franze Josefa, Mistra Jana Husa, Jana Ámose Komenského, panovnici Marie Terezie či prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Ke každé osobnosti je navíc přiřazeno i několik maket, které jsou pro ni charakteristické (Karlův most - Karel IV. a další). Návštěvníci si mohou prohlédnout také dobové kostýmy, 3D repliky korunovačních klenotů, husitských zbraní či alchymistické dílny Rudolfa II. 

Figuríny - výstava České dějinyZdroj: Michal Fanta

KAM VYRAZIT BĚHEM NÁSLEDUJÍCÍHO VÍKENDU 29. - 31. KVĚTNA?

Výtvarný workshop pro děti a rodiče v zámeckém parku Čechy pod Kosířem
KDY: sobota 30. května od 9.30 hodin
KDE: sraz zájemců u oranžérie, zámecký park v Čechách pod Kosířem
ZA KOLIK: Cena kurzu je 690,- Kč, přihlášení je platné po zaplacení ceny kurzu na účet sdružení: 2500295537/2010

Rádi malujete a vždycky jste si chtěli vyzkoušet malovat na malířském stojanu a v přírodě? Pak neváhejte vezměte celou rodinu a dorazte v sobotu od 9.30 do zámecké zahrady v Čechách pod Kosířem. Malovat budete temperovými barvami na větší malířské plátno o rozměrech 50 x 70 cm. Námětem může být zámek, zahrada nebo cokoliv ze zámeckého areálu, podle toho, co si dvojice zvolí. Materiál je v ceně kurzu, zapůjčení stojanu s vratnou zálohou pak za 200 korun. S sebou si vezměte i hadřík nebo papírové ubrousky, budou se hodit a vodu v lahvi na umytí. Při nepříznivém počasí se bude malovat v altánu či v areálu zámku.

Zámek Čechy pod KosířemZdroj: Nevrlá Hana

Sečeni tráve v Pivíně
KDY: sobota 30. května od 4.30 hodin
KDE: Bode se sict  šeroká mez pod hřbitovem, Podsadisko (Pivín)
ZA KOLIK: zdarma

Přendite si trocho pohnót kostró, zazpivat si, zazpominat na stary dobry čase a pobet s dobréma ledima, práca doma Vám neoteče, néni zajic. Dezinfekco s sebó! Po cestě na lóko dodržojte rozestope. Take za nama přendó (d)róžke. Naklepte kose, opravte hrabě, vetahnite stary pracovni hadre a v soboto, 30. května v půl páté přendite koset.

Sečení trávyZdroj: archiv