Věci pro miminko Tereza začala nakupovat postupně a to přibližně od druhého měsíce těhotenství. Nejprve s manželem sháněli pár základních kousků, zbytek si nechali až po hlavních vyšetřeních a na chvíli, kdy budou znát pohlaví miminka.

Celková suma základní výbavy se mohla vyšplhat do desítek tisíc. „Spočítané to přesně nemám, jelikož postýlku a přebalovací pult jsme dostali od rodiny, stejně tak kosmetiku a vaničku. Za oblečení pro miminko jsme dali kolem pěti tisíc korun,“ počítá maminka.

Oblečení pro miminko:

Zdroj: Youtube

Věci „z druhé ruky“

Rodině jsou za pomoc velmi vděční. Výbavičku by určitě dokázali pořídit i sami, ovšem určitě by se dívali po věcech „z druhé ruky“. „Zejména postýlka a kočárek v současné době vyjdou na vyšší částky,“ říká Tereza Martínková.

Výbavu pro miminku lze pořídit levně. Ovšem zároveň i účelně a v odpovídající kvalitě.
Nákup výbavy pro miminko? Maminky, lze i výrazně ušetřit. Poradíme jak

A co bylo úplně nejdražší? Určitě nábytek, hnízdečko a později náušničky pro malou Sophii. Nejlevněji se potom dají pořídit základní kousky oblečení jako body, či čepičky.

Miminka z celé České republikyZdroj: Deník/J. Lakomý

Miminko ale stojí peníze už před porodem, ženy třeba užívají různé doplňky stravy a připravují sen na porod a Tereza není výjimka.

„U vitamínů mě překvapilo, jak jsou drahé. V začátku jsem užívala pouze kyselinu listovou, v pokročilejších měsících to bylo zhruba 600 korun na měsíc za vitamíny,“ popisuje Tereza Martínková.

Být samoživitel je extrémně náročné

Kromě toho Tereza navštěvovala také soukromý předporodní kurz. Po vlastní zkušenosti ho však nepovažuje za nutný. Ušetřené peníze by se poté určitě daly vynaložit lépe.

Zbytečnosti pro miminko:

Zdroj: Youtube

„Mít miminko jako samoživitelka mi v současné době přijde extrémně náročné. Bez podpory rodiny až nemožné, pokud by matka neměla dostatečné úspory, nebo možnost pracovat během rodičovské. Skutečně i cena plen, umělého mléka je přemrštěná a velmi soucítím a obdivuji maminky, co toto samy zvládají,“ zmiňuje maminka.

První dítě, jako milující maminka chcete mít všechno „eňo ňuňo“
Nákup výbavičky pro miminko aneb, jak se nezbláznit a nezkrachovat

Utrácet se dá i za spoustu dalších věcí, zrovna Tereza si jich ale moc neužila. „Maminky, které mají hladký průběh těhotenství, si jej určitě mohou skutečně užívat, hýčkat se. Já měla první trimestr velmi náročný a poslední měsíc před porodem byly moje možnosti kvůli bolestem velmi omezené, ale znám maminky, které pomalu do devátého měsíce cvičí a skutečně si toto období užívají,“ zmiňuje Tereza Martínková.

Kdo získá titul Miminko měsíce března roku 2023? Hlasujte v celostátním finále ZDE.

Dítě stojí také čas

Dítě tedy vůbec není levná záležitost. Spoustu věcí je ovšem možné koupit z druhé ruky, či s pomocí rodiny. Všechny výdaje se v případě nákupu úplně nových věcí mohou vyšplhat do vyšších desítek tisíc korun. Život však není jen o penězích, za ty nový život rozhodně stojí.

Babysitting: rodiče můžou své děti svěřit do hlídacího centra, nebo přijdou tety přímo k nim domů. Ilustrační foto.
Čeští rodiče vědí, jak je důležité mít čas pro sebe

Nový člen rodiny také stojí nějaký ten čas. Tereza Martínková má štěstí, že její partner Lukáš s dítětem pomáhá a je ochotný zůstat s dcerkou sám doma, aby jeho žena mohla mít také trochu času pro sebe, není náročná.

„Stačí mi cvičení 1x týdně, mít možnost sama uvařit, dát si vanu a zkrátka „vystřídat“ se s partnerem, poté co přijde z práce. Výhodou ale určitě je, že máme velmi hodné a klidné miminko, takže bych možná mluvila jinak, pokud by malá celý den probrečela,“ uzavírá mladá maminka.