VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak kapelník zvedl trumpetistu Josefa ze smrtelné postele

Znáte tu písničku: „Muzikanti to jsou chlapi, přijdou všichni do nebe…?“ Samotné pomyšlení na muziku nám hned zlepší náladu i tvář rozjasní.

23.11.2007 1
SDÍLEJ:

Lilian Amann, výtvarnice Foto: DENÍK/archiv

Hudba je součástí našeho života a nebylo tomu jinak ani v minulosti. Když návsí procházeli muži s nástrojem pod paží, hned lidé vybíhali z vrat, aby se optali, kamže to jdou a kdepak dnes budou hrát?

Strhla-li se, nedej bože, u muziky parádní rvačka a vzduchem lítalo všechno, co nebylo hřebíky k zemi přitlučeno, samotným muzikantům se nikdy nic nestalo. A proč taky? Jsou to přece rození neutrálové: Já nic já muzikant!

Na vesnicích se kdysi u muziky setkávali hlavně mladí lidé, což byla často také jediná příležitost seznámit se s někým, kdo není ze stejné vesnice. Přicházeli však i pantátové a vyšňořené panímámy, aby si také trochu dupli, což u tance znamenalo, že prknům parketu dali pocítit, jak jsou jejich paničky pěkně baculaté. Věřte mi však, když vám povím, že v tanci se ty naducané ženské uměly nosit, jako peříčka!

Gardedámy sledovaly a usměrňovaly své dcerky v nažehlených krojích a s barevnými pentlemi v zapletených copech, aby nepodlehly nějakému hajsónovi. Tak se říkalo kdysi mladíkům s nevalnou pověstí svůdníků. Nejednou se totiž stalo, že už několik měsíců po tancovačce se musela rychle chystat veselka. Kapelník Jaroslav si své muzikanty pečlivě vybíral a právem byla jeho kapela považována za jednu z nejlepších v širém okolí. Hojně jich zvali po dědinách na svatby a tancovačky. Ale i k pohřbům, kde tklivě nebožtíkovi naposledy zahráli nad hrobem tak, že ani jedno oko nezůstalo suché. Na tom si věru dali záležet.

Cestou ze hřbitova však pokaždé spustili již pochod veselejší a tak pozůstalé vrátila řízná muzika opět do světa živých, kde má být každý člověk po právu rád. Do malého linkovaného notýsku si Jaroslav pečlivě zapisoval nasliněnou inkoustovou tužkou všechny příští termíny. Kdo chtěl mít jeho kapelu u veselky, musel si pospíšit a zamluvit si je hezky předem. A tak se stalo, že také svatba Julinky se Slavojem se neobešla bez slavné muziky. Den se už skvěl v kapelníkově notýsku a chlapi si naleštili nástroje, aby se v tom slunečném odpoledni hezky blýskaly.

Setkat se měli jako pokaždé, u kříže na rozcestí. Jaroslav tam přijel na černém velkém kole se svým klarinetem ve futrálu přes rameno. Stál tam pokaždé už jako první, aby každého muzikanta přivítal a dobrým slovem počastoval. Nepatřil k těm kapelníkům, co jen máchají rukama ve vzduchu. Sám byl rovněž výtečný klarinetista. Chlapi se pomalu scházeli.

I tu přiběhl malý kluk od starého Josefa, že prý dědeček nemůže dnes hrát. „A proč ne?“ Zvolal Jaroslav s rukama vsazenýma v bok. „Protože děda ležijou už týden na smrtelné posteli!“ potáhl chlapec a utřel si nos rukávem. „Tohle mi nemůže udělat!“ zvolal Jaroslav.
„Máme přece termín u Julinky a Vojtěcha!“ „Pojď sem…“ vysadil hošíka na řidítka kola a šlápl do pedálů. „Já mu dám umírání!“ Cestou se zastavil u pekaře a koupil pecínek čerstvého chleba, vedle u řezníka půl metru krakovského, což byl česnekový salám, a v hospodě si nechal načepovat půllitr, že ho pak prázdný vrátí. To už šel pár posledních kroků vedle bicyklu a chlapec mu pomáhal s nákupem.

Když vstoupil do domku, vládlo tam hrobové ticho. Jaroslav vrazil rázně do ložnice a vidí celou rodinu nahrbenou kolem postele, hromničky hoří, všichni se modlí, ani zraky nezvedají. „Co to tady vyvádíš? Copak jsi zapomněl, že máme termín?“ zahřměl kapelník místo pozdravu. Příbuzní se na něj škaredili a naznačovali mu, aby byl zticha. „Nemůžu, umírám…“ šeptal Josef už navlečen v černém rakvovém obleku. „Jsem slabý, ani bych trumpetu neuzvedl…“ „To mi je nad slunce jasné, když tě nechali už týden o hladu! Posaď se honem a najez se!“ „Umírající přece nejedí…“ brblala tetka s růžencem propleteným mezi sepjatýma rukama.

„To bych se na to podíval!“ zvolal Jaroslav. Utrhnul kus voňavého chleba a podal ho Josefovi. „ I tady máš k tomu krakovského a napij se, dyť už musíš být načisto vyprahlý!“ Podal mu půllitr na kterém ještě seděla čepička pěny. Josef jedl, až mu za ušima lupalo. Zapil to pivem, utřel si bradu a jedním pohybem odhodil ze sebe pléd.

Seskočil z lože a zvolal: „Kdy to začíná, ať nepřijdeme pozdě!“ „Tak se mi to líbí!“ poplácal ho Jaroslav po vychrtlých zádech a provázeni zděšenými příbuznými vyrazili z chalupy. Josef byl skutečně už jen kost a kůže. Teď se však zázrakem cítil jako znovuzrozený! Chopil se trumpety a vyskočil na Jaroslavův blatník na kole. Byl lehoučký jako vánek. Za chvíli byli u kříže, kde na ně již čekali ostatní muzikanti.

„Tak, a jsme komplet, můžeme jít!“ zvolal Jaroslav. Veselka se vydařila jak se patří a muzikanti dostali po bohaté výslužce. Josef se dožil vysokého věku. Přežil dokonce i několik příbuzných, co ho tehdy mínili vyprovodit na onen svět.

23.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě OPERÁTOR/KA VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt po tel. domluvě paní Prýglová tel.: 736 626 086 (v době 8-15 hod.) nebo email lucie@zolikovaprace.cz. Náplň práce: jednoduché manuální práce - vizuální kontrola výrobků automobilového průmyslu, kontrolní činnost, balení výrobků., Požadujeme: předchozí zkušenosti z oblasti výroby součástek pro automobilový průmysl, dobrý zdravotní stav, aktivní týmovou spolupráci na pracovišti, manuální zručnost, zodpovědnost, spolehlivost, chuť pracovat, ochotu pracovat ve třísměnném provozu (pouze od pondělí do pátku). Nabízíme: Nástupní bonus, dotovaná strava, proplacení lékařské prohlídky.. Pracoviště: Žolíková práce s.r.o. bulharská 36, Bulharská, č.p. 3275, 796 01 Prostějov 1. Informace: Lucie Prýglová, +420 736 626 086.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 17 000 Kč

Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Stavěč pecí - (1805004). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Stavěč pecí - (1805004), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte několikaletou praxi v dělnické profesi - výhodou, nikoliv podmínkou, - jste manuálně zručný, - máte dobrou pracovní morálku, - jste zodpovědný a pečlivý, - zvládnete fyzicky náročnější práci, , Budete se věnovat:, - vyzdívání pecí a následné montáži plechů a izolací, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme práci na HPP, - čeká Vás pracovní doba Po – Pá ( 6:00 – 14:30 - s možností posunutí směny ), , Pracoviště: Prostějovsko, Mzda: od 17.000 Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: jednosměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 14 900 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci *PRACOVNÍCI PRO ZPRACOVÁNÍ MASA - KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: JEDNÁ SE O KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ DO 90 DNŮ. Osobní kontakt pouze po tel. domluvě Ing. Sedlář tel.: 775 404 104 (v době Po-Pá 9:00-16:00 hod.). Požadavky: vhodný zdravotní stav, zručnost - práce s masem. Náplň práce: zpracování masa - porážka, bourárna. PD: 6:00-14:00 hod., 14:00-22:00 hod., 22:00-6:00 hod. Pracoviště: Makovec a. s., Smržická 537, Kostelec na Hané.. Pracoviště: Ttt-neres s.r.o. - kostelec na hané, Smržická, č.p. 537, 798 41 Kostelec na Hané. Informace: Josef Sedlář, +420 775 404 104.

Výroba - Výroba Seřizovači 26 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČI MONTÁŽNÍCH LINEK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strukturovaný životopis s průvodním dopisem a názvem pozice, o kterou se ucházíte zasílejte na adresu: kariera@linaplast.cz. Více informací sdělí paní Škrabalová tel.: 583 037 124 (v době 8:00-16:00 hod.)., Požadavky: SOU/SŠ technického směru, min. 2 roky praxe, uživatelská znalost PC, znalost programování PLC výhodou, komunikativnost, pečlivost, samostatnost., Pracovní náplň: seřizování výrobních, montážních a pomocných zařízení, odstraňování poruch těchto zařízení (samostatné nebo organizace externího servisu), samostatné provádění pravidelné údržby a očisty přidělených strojů a zařízení dle návodu na údržbu včetně provádění záznamu o jejich realizaci, optimalizace výrobních postupů a výrobních zařízení, příprava a ověření prvních kusů při uvolnění výroby, spolupráce s úsekem kvality při uvolňování výrobní dávky, evidence a zahájení a ukončení výroby v IS Helios (dle podkladů výrobního příkazu)., Nabízíme: práci v prosperující české firmě, přátelský kolektiv, 25 dní dovolené, plně hrazené stravenky, příspěvek na dopravu, firemní benefity (prémie, firemní akce, bonusy při životních a pracovních jubileích, flexipassy), docházkový bonus 2 000 Kč, firemní parkoviště, zaškolení pro danou pozici, možnost karierního růstu, pracovní poměr na dobu neurčitou.. Pracoviště: Linaplast s.r.o. - pracoviště skřípov, 798 52 Konice. Informace: Email, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zbraně. Ilustrační foto.

Žena zdědila ilegální zbraně

Videosouhrn 23.–24. června 2018
1

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Hvězda na hodech. V Olšanech u Prostějova to rozjel Janek Ledecký

Ani chladné počasí nepokazilo zábavu návštěvníkům hodových slavností v Olšanech u Prostějova. Hlavní hvězdou sobotního večera byl Janek Ledecký, který při svém koncertu zazpíval své nejznámější hity.

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vrabcová Nývltová v Olomouci zazářila. Padl i rekord trati

Mattoni 1/2Maraton Olomouc má za sebou velmi vydařený ročník. Alespoň co se týká dosažených časů elitních vytrvalců. Za chladného a větrného počasí překonal Keňan Stephen Kiprop čtyři roky starý traťový rekord. Zazářila i nejlepší česká běžkyně Eva Vrabcová Nývltová.

Hasiči v Želči velkolepě oslavili 120 let existence

Jeden z nejstarších hasičských sborů na Prostějovsku v sobotu ve velkém stylu oslavil 120 let svého aktivního působení. Do obce dorazila jak moderní, tak historická technika a k výročí přijeli poblahopřát i sbory hasičů z okolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT