Úkolem soudu však není nadělovat kriminálníkům podobně radostné zvěsti, nýbrž něco docela jiného. Jak se ale zdá obzvláště vProstějově je toho na soudce nějak moc.

Na spisy, které se kupí od konce devadesátých let, sedají tuny prachu a objemné svazky začínají padat mužům i ženám v talárech na hlavu. Nejbližší týdny ukážou, zda tyto haldy zlomí vaz i předsedovi okresního soudu Vladimíru Váňovi.

Ten na neutěšenou situaci zareagoval tím, že svým podřízeným přerozdělil funkce. Ve sportovní hantýrce by se dalo říct, že posunul brankáře do zálohy a bývalého obránce pověřil střílením gólů.

To se však jeho svěřencům nelíbí a žádají šéfovo odstoupení. Argumentují především tristním stavem voblasti kriminálních případů, kde místo optimálních tří působí soudce jediný.

Vladimír Váňa ovšem rezignovat nehodlá a naopak přichází sdalší rošádou. Na místo trestního soudce se chystá přesunout někoho zlidí, kteří do nynějška vyřizovali exekuční pohledávky.

Těžko říct, zda je to dobré rozhodnutí. Už nyní je ovšem jasné, že do prostějovského soudcovského mančaftu by měla přijít nová posila. Otázkou zůstává kdo. Pokud se někoho vhodného nepodaří sehnat u nás, klidně by to mohl být i internacionál zUkrajiny. V případě exekucí by to snad ani nemusel být soudce…

Nezbývá však věřit, že kpodobně krajním řešením nebude Vladimír Váňa nucen sáhnout. Pokud se mu však přestavbu prostějovského soudcovského týmu nepodaří vdohledné době zvládnout, bylo by zřejmě lepší, pokud by sám odešel.