Glosa Martina Zaorala
1. PROSINCE 2010

Čtyři hodiny a už je tma. Monstra solárních elektráren v těchto dnech mnoho energie ze slunce nevyrobí. Majitelé desetitisíců panelů se však během dlouhých prosincových večerů už možná nemohou dočkat svých státem dotovaných dvanácti korun za kilowatthodinu. Využili zákonem daných podmínek, investovali a nyní očekávají vysoké zisky.

Jenže slunce jim nyní určitě nevydělává tolik, kolik by si představovali. Teoreticky by se mezi nimi mohli najít takoví, kteří ztratí trpělivost, nahodí benzínový agregát a takto vyrobenou elektřinu budou vydávat za „žlutou energii“. Neprodělají. Vždyť už pan prezident nám přece vysvětlil, že „o peníze jde vždy až v první řadě…“

Rozhodnutí Energetického regulačního úřadu o dotovaných výkupních cenách elektřiny ze solárních elektráren umožnilo zřejmě největší průser v dějinách českého státu od dob kupónové privatizace. Zatímco na sice potřebnou, ale divokou privatizaci po česku doplatil průmysl, kvůli solárním panelům dostane na zadek zemědělství. To prvé zasadilo těžkou ránu některým podnikům, to druhé devastuje krajinu. Těžko říct, co je horší. Za obojím stojí stejná věc: nedomyšlený zákon, kterého využili lidé toužící zbohatnout pod heslem po nás potopa.

Na jejich kšeft doplatí všichni: krajina, zemědělství, lesní zvěř i my všichni, kterým „milovaný“ ČEZ od nového roku opět zdraží elektřinu. Letos mu argument vysokých výkupních cen „žluté energie“ přijde vhod.

Přitom zpočátku se tiché a čisté získávání energie ze slunce zdálo tak sexy. Navíc solární konektory pro ohřev teplé vody na střechách rodinných domů jsou bez diskuse dobrá věc. Staví-li se gigantické sluneční elektrárny na Sahaře, má to svoji logiku, pokud desetitisíce nakloněných zrcadel v takovou poušť promění hektary úrodné půdy, pak je to… (slušné slovo na toto místo dosadit nejde). Je to prostě stejně rozumné, jako chtít vydělat na dotovaném pěstovaní pšenice třeba právě na Sahaře.

Kromě toho budou monstrelektrárny stále přibývat a to až do března příštího roku, od kdy budou výnosy z nových elektráren výrazně zdaněny.
Všem lidem by mohlo být jasné, že lány úrodných polí mají produkovat potraviny nikoliv předraženou elektřinu. Není. Pokud si ale sami zlikvidujeme naše zemědělství, v budoucnu na to opravdu škaredě doplatíme. A to nejen dražšími rohlíky…
. . .