„Jen to počasí kdyby bylo lepší!“ slýchávám a podívám–li se blíž, pak vidím, že jsou to opět ti stejní lidé, kteří v létě naříkali, jak bylo horko.
V Anglii dokonce vyvinuli z počasí pozoruhodné konverzační téma, a baví se o něm celé hodiny. Suchaři.
Mám pro vás dnes ale jiné poselství: Špatné počasí neexistuje – existuje jen nesprávné oblečení! A tak když vám zalézá mráz za nehty, nejspíš jste si zapomněli doma rukavice. Nesvádějte to na roční období. Mrzne vám pleš? Pořiďte si slušivý klobouk – budete vypadat jako Milion dolarů! Prší? Otevřete nad sebou deštník, na to jsou.

Máte tušení, že by vás z té hrozné syroviny venku rozbolelo v krku? Omotejte si pod hlavou měkoučký šál a budete se cítit jako v bavlnce!
Chovejte se sami k sobě, jako byste byli své vlastní malé dítě, které jde v zimě s rodiči na nedělní procházku hezky zachumlané. Viděli jste někdy takového drobečka, že by si stěžoval na počasí? Ani ho to nenapadne. Raduje se z pohybu, vychutná si, jak může dupnout do kaluže, nebo hodit rožek rohlíku krásné lesklé vráně.

A co teprve, když napadne sníh? To se celá krajina změní v bílou pohádku! Že by člověk ani psa ven nevyhnal? Prosím vás, to si skutečně myslíte, že by chlupatý hafan, který v létě zažívá úplná muka s jazykem vyplazeným až k asfaltu, dal přednost přetopenému bytu? Před tolika svůdnými rohy, stromy a přikrčenými keříky, na kterých může dopodrobna zkoumat tajná psí poselství?

Nemluvě o tom, že se rýsuje i naděje, setkat se s nějakým tím čtyřnohým kolegou osobně. Bylo by jistě krutým poznáním pro všechny majitele domácích mazlíčků, kdyby jim viděli do chlupatých hlaviček. Je tam totiž jednoznačný názor: Doma je nuda, chci ven!

No a pro ty nahaté psí krasavce můžete třeba uštrikovat slušivý kabátek. Jen jim, prosím, nenavlékejte kalhoty, měli by problém s knoflíky.
Zastávám názor, že život je bohatší, když dovedeme rozlišit dobro od zla. Funguje to v podstatě na základě kontrastů. Jak můžeme vědět, co je to radost, když jsme nebyli nikdy smutní? Můžeme docenit teplo, když nevíme, co je zima?

Že by Kaliforňané byli proto tak znudění? A co potom ta skvělá lidská vynalézavost, jak si zimu zpříjemnit: kotýlek pálenky na cestu, šípkový čaj s medem anebo pár hltů svařeného vína? To chutná v zimně nejlépe! A ten lahodný pocit, když se jeden vrátí z nepřívětivé plískanice domů a najde tam teploučko jako v lázni! Takže se zamysleme, co nám vlastně zima kromě chladu přináší. Zeptejte se mladých lidí, kteří se pod rouškou zimy k sobě na ulici sladce tulí!