Vlak se stal expedici osudem. Souprava do Pekingu byla dvoupatrová a plná zážitků. Vozy jsou bez kupé a s poměrně úzkými sedadly. „Promísili jsme se s místními lidmi a nasáli jsme atmosféru obyčejné Číny,“ popisuje čtrnáct hodin cesty do hlavního města Gremlica.

Mongolská víza na poslední chvíli. A ujel vlak

V Pekingu byli Hanáci pět dnů. Obešli všechny památky a zapotili se při vyřizování mongolských víz. Získali je o den později, než potřebovali a ujel jim vlak. Ten jezdí jedenkrát za týden, vždy v úterý v sedm hodin. Naléhavá otázka zněla: jak dál? Takové zpoždění by ohrozilo jejich vstup do Ruska.
Kluci se rozhodli, že svůj vlak dohoní letadlem. Byla to improvizace tak trochu v duchu verneovky Cesta kolem světa za osmdesát dnů. Riskantní podnik naštěstí vyšel.

Další zastavení: Mongolsko. Pro naše cestovatele země s mnoha otazníky. „Mongolsko jsme trochu podcenili. Ani jsme nevěděli, jaká je tam měna. V průvodcích jsme četli, že se v Mongolsku platí dolary. Ale neplatilo,“ přikyvuje David Koribský.

Finále ve stepi. Lovili ryby a bydleli v jurtě

Návštěva této země byla přesto pohodová. Parta brzy našla svůj hotel, spojila se s dohodnutým průvodcem a vyrazila do stepí. Přespávali v jurtě, lovili ryby, stříleli z luku.

„Byl to záběr, ale říkali jsme si, že si konec cesty užijeme. Byli jsme už vlastně ve finále,“ vzpomíná Martin Gremlica. Pronajali si džíp a vyjeli do stepních prérií. Byl to výlet mimo civilizaci. Dohodli si rovněž koňské projížďky. Nejdramatičtější byla jízda na šestiletých koních. „To byli rváči a pro nás, kteří jsme byli v sedle porvé v životě, to znamenalo porvat se úplně se vším,“ dodává Gremlica. Bydleli v jurtě. Každý stan má vlastní kamínka a obyvatelé musí umět dobře topit, protože v noci je venku zima a silné větry.

Dalším zážitkem byl kumys, čili kobylí mléko. Popsal to David: „Je to naprosto nepitelná záležitost. Mongolové ho ale považují za největší dobrotu. Takže jsme nechtěli urazit, napili se a potvrdili jim, že asi mají pravdu. Ale kdybych si dal ještě jeden lok, už bych asi umřel. Navíc obsahuje alkohol a dá se z něho opít.“

Po dvou dnech nabrali Hanáci směr Rusko. V Moskvě mimo jiné navštívili Český dům, který funguje také jako hotel pro Čechy. Osobnosti si v něm podávají ruce: „Odjeli jsme a po nás přijel exprezident Václav Havel.“

Z Moskvy vedla poslední etapa výpravy do Vídně. Tečka za vším. Otevřené náruče partnerek. „A plný kufr řízků a českého piva,“ smějí se cestovatelé.
„Za dva roky chci vyrazit na horolezeckou expedici do Peru,“ rozloučil se David Koribský.