Glosa Martina Zaorala
3. LISTOPADU 2010

Podle některých diagnostiků naše (středo)školství churaví. Místo toho, aby studenti své kantory na rukou nosili za to, že jim umožňují objevovat poklady lidského ducha, chodí se prý do škol pouze schovávat před výkyvy počasí, popřípadě pokecat s kámoši, na které v žádné z hospod už dlouho nenarazili. Právě na tuto situaci „briskně“ (po čtrnácti letech příprav) reaguje ministerstvo, které vydalo nový lék Cermat 2010. Redakci se do rukou dostal jeho příbalový leták. Čtěte bedlivě!

CERMAT 2010
Výrobce
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Složení
Léčivá látka: Unificatium volovinium
Pomocné látky: imperativus hyper chaoticum, charta papyrus megatunus, skener opticus
Charakteristika
Cermat 2010 obsahuje jednotné testy, které korunují studium na všech středních školách v ČR.
Indikace
Cermat 2010 se užívá při léčbě rozdílné úrovně znalostí maturantů na zcela odlišných středních školách v ČR. Má vést k jejich sjednocení. Chce u studentů posilovat oslabenou maturitu.
Kontraindikace
V těchto případech by se Cermat 2010 neměl užívat:
- u škol, které studenty systematicky vzdělávají jiným způsobem než přípravou na testy;
- u studentů odborných škol, kteří jsou připravováni na praxi;
- u studentů, kteří se zaměřili na určitý obor, v němž vidí svoji budoucnost, přičemž v ostatních maturitních oborech nevynikají;
- u ředitelů, kteří nejsou schopni přečíst desítky stran popsaných těžko srozumitelnými pokyny, které se den ze dne mění;
- u samostatně myslících kantorů, jimž je proti srsti papouškování „pokynů pro zadávající“;
- u studentů, kteří se z přehledně zpracovaných výsledků testů chtějí dozvědět, jak na tom jsou se svými znalostmi.
Nežádoucí účinky
Z důvodu nadměrné administrativní zátěže, neustále se měnících podmínek, nepřesného zadávání a chybného vyhodnocování testů se u ředitelů, pedagogů a studentů škol mohou vyskytovat závratě, bolesti hlavy a žaludku, nespavost a průjem.
Interakce
Cermat 2010 nahrazuje zavedené přípravky Scio. Jejich účinky jsou podobné, společné působení podobně jako v případě dvou kohoutů na jednom smetišti, vyloučeno.
Dávkování
Jednou do roka
Upozornění
Výzkum a aplikace Cermatu 2010 už přišly na téměř miliardu korun. Část z peněz pocházela z prostředků EU a v případě, že by nebyly využity včas, musely by se vracet.
Varování
Pokud pacienti nebudou lék pokorně přijímat, hrozí, že jeho výrobce bude za blbce.
Člověk nemusí mít maturitu, aby mu bylo jasné, že cokoliv je přístupné všem, ztrácí hodnotu a nikdo si toho ani za mák neváží. To platí jak pro jídlo, ženské či dobré bydlo, tak i pro vzdělání. Na základě letošní zkušenosti pedagogů si však dovolím odhadnout, že užíváním Cermatu 2010 dospějeme k výsledku, který by doktor shrnul takto: léčba proběhla úspěšně, pacient nepřežil.