Glosa Martina Zaorala
17. LISTOPADU 2010

Dny se krátí, přehrada zarůstá a bagry, které by těžily toxické (tenhle přívlastek je v souvislosti s následující patafyzickou studií třeba raději podtrhnout) bahno z jejího dna stále nikde. Kde se stala chyba? Je problém ve stížnosti na výsledek výběrového řízení? Či vězí v tom, že se Ivan Langer nedostal do poslanecké sněmovny? Anebo těžká technika na přehradu stejně jako na Podhradský rybník nemůže proto, že by v mnoha místech zapadla do nezatuhlého bahna? Otázek spousta, odpovědí mezi lidmi ještě více.

Do této atmosféry vstupuje Ústav pro realizaci katastrof (ÚPRK) se svojí šokující studií týkající se plumlovského bahna a platinových blondýnek. Z tohoto mnohasetstránkového díla přinášíme alespoň zlomek jeho samotného závěru.

„Vzor vší naší vědecké činnosti, sám velký Jára da Cimrman nám ve svém díle zanechal jasné poselství: Budoucnost patří alumuniu! Z tohoto důvodu vítáme odklad bagrování plumlovské přehrady. Po opakované aplikaci chemikálie PAX 18 totiž na jeho dně leží tuny vzácného hliníku. A vyvážet bahno prosycené aluminiem kamsi na okolní pole považujeme za hrozné mrhání.
Naopak. Navrhujeme na dně vypuštěné nádrže zřídit bahenní lázně. Jsme přesvědčeni, že by se posléze na přehradu hrnulo podstatně více lidí než v dobách její největší slávy. Obzvláště se dá očekávat příval desetitisíců mladých, atraktivních blondýnek.

Vycházíme přitom z jedné z nejbáječnějších vlastností hliníku, tedy jeho schopnosti vzdorovat zubu času. Nikoliv nadarmo se z něj vyrábí vše trvanlivé: drobné mince, kuchyňské nádobí či letecké motory. A stejně jako alobal udrží čerstvou vaši svačinu, zajistí aluminiová bahenní koupel nikdy nekončící svěžest vaší pleti a pokožce! Je to nepochybné: jedině hliník dokáže zajistit věčné mládí!

Už nyní se informace o jedinečných účincích plumlovského bahna mezi ženami, obzvláště pak blondýnkami, šíří. Na vlastní hebkou pleť si ji například vyzkoušela i slečna Karolína „No upe mega mazec. Lidičky, je to fakt mocinky vymazlený!“ doporučila všem bahenní procedury šestadvacetiletá studentka filosofické fakulty.

Bohužel hliníkové šílenství si už vyžádalo i svoji první oběť. Stala se jí třiadvacetiletá Kristýna, kterou její kamarádka našla v silně podchlazeném stavu v nedalekém letním kině v Mostkovicích. Podle výpovědi svědkyně si chtěla Kristýna před koupelí v bahně zajít na nějaký pěkný film. Z dalšího policejního vyšetřování pak vyplynulo, že třiadvacetiletá platinová blondýna v kině zmrzla následkem čekání na začátek promítání snímku „Přes zimu zavřeno!“
Z této tragické události vyplývá jednoznačný závěr: Platina je mrtvá! Ať žijí aluminiové blondýnky!!!“

Poznámka: Na to, jak reálná je studie ÚPRKu, si musí každý z laskavých čtenářů udělat názor sám.