Více než tři měsíce trvalo vyšetřování příčin vzniku požáru rodinného domu v Chobyni. V průběhu měsíce listopadu bylo policejní šetření ukončeno a věc byla předána Okresnímu státnímu zastupitelství v Prostějově. Podezřelým je devětadvacetiletý Denis Grydil, který v domě v době požáru bydlel.

Nevyjasněné příčiny vzniku velkého požáru rodinného domu, při kterém muselo 1. srpna 2018 zasahovat čtrnáct hasičských jednotek, se pravděpodobně vyjasnily.

"Vyšetřování příčin a okolností požáru rodinného domu v obci Chobyně bylo policejním orgánem ukončeno a věc byla ve zkráceném přípravném řízení předána na Okresní státní zastupitelství v Prostějově k dalšímu rozhodnutí," informoval policejní mluvčí František Kořínek.

Požár měl vzniknout díky neopatrnému manipulování s hořlavinami.

"K požáru mělo dojít v důsledku nedbalostní manipulace s hořlavou látkou. Policisté případ kvalifikovali jako trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti," potvrdil mluvčí Kořínek.

Že šlo o nedbalost, odmítám, říká majitel objektu

Majitel domu, jenž nechce své jméno zveřejnit, podal na možné pachatele trestní oznámení.

"Podal jsem žalobu na možného pachatele a jeho manželku. Později jsem oznámení rozšířil o další dvě osoby, které s nimi v domě žily. Informace o tom, že by šlo o nedbalost neberu. Myslím si, že šlo o úmysl. Dle očitých svědků vím, že v noci před požárem bylo z domu odváženo vnitřní vybavení,“ sdělil Deníku majitel spáleniště a dodal: "Dům byl částečně zateplený, zrekonstruovaný. Kompletně byla instalována nová elektroinstalace. Neodhadnu výši škody, ale je to v takovém stavu, že se to bude muset celé srovnat se zemí."

Podezřelý může dostat až tři roky.

"Na základě provedeného vyšetřování je z tohoto skutku podezřelý devětadvacetiletý muž, který v domě v době požáru bydlel. V případě prokázání viny a odsouzení mu za toto jednání hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky," uzavřel František Kořínek, mluvčí Policie ČR.

Při požáru v Šubířově-Chobyni byli 1. srpna 2018 zranění dva lidé, kteří byli odvezeni k ošetření do nemocnice. Předběžně odhadovaná škoda se pohybuje okolo milionu korun.