V úterý po půlnoci začalo hořet v sedmipatrovém bytovém domě v Moravské ulici v prostějovské části Krasice.

Hasiči museli evakuovat dvacet pět osob, z toho čtyři lidé včetně majitelky byli odvezeni do nemocnice kvůli dýchacím obtížím.

K vážnému zranění naštěstí nedošlo. Škoda ještě vyčíslena nebyla, ale předběžné odhady převyšují sto tisíc korun.

Příčinou požáru byly zapálené svíce na adventním věnci. Majitelka bytu ve druhém poschodí svíčky nezhasla a šla spát.

Poté, co zjistila, že věnec hoří, hodila jej do plastové vany, která po chvíli také vzplála. Došlo k poškození bytového jádra a celý byt i i prostor na chodbách zahltil kouř.

„Všude byl kouř, vůbec se nedalo dýchat. Všechny nás vyvedli před dům, zásah mohl trvat kolem tři čtvrtě hodiny,“ prozradila obyvatelka domu, která žije v přízemí.

Na místo neštěstí byly vyslány jednotky profesionálních hasičů z Prostějova, kterým pomáhali dobrovolní hasiči z Vrahovic a Žešova.

„Nejednalo se o časově náročný zásah. Požár se podařilo velmi rychle zlikvidovat,“ řekl mluvčí profesionálních hasičů Zdeněk Hošák.

"Všichni jsme byli černí"

Fasáda domu je po požáru mírně od sazí, hůře už vypadá vnitřek domu. Na chodbách je cítit štiplavý zápach a na stěnách jsou černé mapy.

„Čeká nás velký úklid. Jak jsme vycházeli ven, všichni jsme byli černí. Hlavně, že se nikomu nic nestalo,“ řekla sousedka, která bydlí nad bytem poškozené. „Musím pochválit hasiče. Byli velmi vstřícní a nápomocní,“ dodala.

„Bydlím ve vedlejším vchodě a když jsem si byl v noci zakouřit, zahlédl jsem tři velká požární auta a dvě menší, sanitku a policii,“ vyprávěl kolemjdoucí. „Já jsem v noci nic nezaregistrovala. Jen teď cítím z chodby takový zvláštní štiplavý zápach,“ reagovala obyvatelka vedlejšího domu.