Pečivo v přepravních bednách položené na stole a na zemi vyskládané balíky minerálních vod.

Provizorní prodej nahrazuje služby kantýny

Kvůli požáru kantýny v aule prostějovské nemocnice, ke kterému vyjížděli hasiči ve čtvrtek kolem půl páté ráno, se museli pacienti spokojit s menším sortimentem, než na jaký jsou běžně zvyklí.

„Vezla jsem maminku k doktorovi a chtěla jsem si cestou koupit něco na svačinu do práce. Byla jsem dost překvapená, když jsem zjistila, že je kantýna mimo provoz," divila se osmatřicetile­tá Ivana.

Evakuace pacientů i miminek

Kvůli požáru kantýny musely být preventivně evakuovány dvě desítky pacientů. Kouř z kantýny zasáhl část chirurgie a gynekologicko-porodnického oddělení.

Překvapená maminka

„Probudil mě zápach kouře a myslela jsem si, že hoří elektroinstalace. Chtěla jsem vyvětrat, a když jsem otevřela okno, tak jsem zjistila, že je venku hustý dým," popsala Zuzana Glacová (na snímku s miminkem vpravo) , která má pokoj přímo nad kantýnou.

Maminka Zuzana Glacová, která má pokoj přímo nad kantýnou

„Téměř okamžitě byla v našem pokoji sestřička, která malou odnesla na sesternu, aby se nenadýchala kouře. Všichni reagovali pohotově a všechno probíhalo v pohodě," dodala maminka malé Amálie.

Reakce nemocnice

K evakuaci pacientů se zdravotníci rozhodli z preventivních důvodů.

„Pacienti z chirurgického oddělení, které se nachází nad kantýnou, se preventivně přesunuli za asistence hasičů a zdravotnického personálu do druhé části oddělení. Velice pohotově zareagovali také zdravotní sestřičky na porodnickém oddělení, které si novorozence z preventivních důvodů vzali k sobě na sesternu. Pacienti se po necelé hodině vrátili do svých pokojů," vysvětlila Hana Szotkowská, mluvčí společnosti Agel, která spravuje prostějovskou nemocnici. Zároveň dodala, že lidé nebyli v nebezpečí.

„Vzhledem k tomu, že byla kantýna zavřená a žádní pacienti se tam nevyskytovali, nedošlo k žádnému ohrožení na životech. Prostory kantýny i vestibulu zahalil jen hustý kouř," uvedla Hana Szotkowská a dodala, že nemocnice pravidelně provádí požární nácviky.

„Zdravotnický personál je pro tyto situace velmi dobře proškolen," dodala Hana Szotkowská.

Tři jednotky hasičů

Požár kantýny likvidovaly tři jednotky hasičů.

„Jednotky musely po příjezdu násilím vniknout do restauračních prostor. Vzápětí se jim v hustě zakouřených místech podařilo objevit ohnisko požáru. Kvůli technické závadě začalo hořet chladicí zařízení a oheň se rozšířil na některé vybavení a uskladnění zboží," informoval krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Při požáru se nikdo nezranil, škoda byla vyčíslená na půl milionu korun.