Prostějovská organizace pomáhající zdravotně hendikepovaným totiž přišla o své zázemí v ulici Tetín.

Důvod? Požár v kotelně, který navíc Lipce způsobil značné škody.

"Zatím nemáme škodu vyčíslenou. Kotelna poničená požárem však před šesti lety stála milion. A oheň navíc poničil i elektroinstalaci," uvedla za Lipku Hana Vybíhalová.

"Teď sedím nad žádostí o veřejnou sbírky. A mám toho nad hlavu, jsem tu od včerejšího rána nonstop," uvedla pro Deník o půl jedenácté dopoledne.

Nejméně vhodná doba

Nyní je Lipka ve složité situaci.

"Požár přišel v nejméně vhodnou dobu. Klienty jsme museli nechat doma, na dva týdny jsme mimo provoz. Kvůli mrazům jsme paralyzovaní, navíc čekáme na dotace," uvedla.

Požár vypukl v podvečer. Ve chvíli, kdy se k němu seběhli lidé, včetně Hany Vybíhalové, už se ho snažili zlikvidovat hasiči.

"Dostali jsme požár nahlášený v 17.49. Vyjeli k němu jednotky z Prostějova a dobrovolní hasiči z Žešova a Vrahovic. Oheň nebyl rozsahem velký, za deset minut ho hasiči měli pod kontrolou, za dalších dvacet ho uhasili," sdělila mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková s tím, že při něm došlo k zakouření sklepních prostor.

Prosba o pomoc a podporu

První s informací o tom, co se v Lipce stalo, přišel magistrát. Na svém webu uveřejnil krátký článek a odkaz na organizaci s tím, že prosí veřejnost o pomoc a podporu. O tu se pak může postarat i vedení města. Zda tak učiní však zatím není jasné.

" O požáru samozřejmě vím. Co se týká pomoci, budeme ji řešit v pondělí na vedení města. Nějakou částku může uvolnit rada, ale počkáme nejspíš až poté, jak dopadne jednání hasičů a Lipky s pojišťovnou," uvedl náměstek primátorky pro sociální oblast Pavel Smetana.