"V úterý před druhou hodinou v noci vyjížděli prostějovští hasiči do Držovic k požáru rodinného domu. Jelikož budova hořela v celém rozsahu, zasahovaly na místě jednotky ze II. stupně požárního poplachu, konkrétně jich bylo devět," informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová s tím, že škoda se bude pohybovat mezi pěti až deseti miliony korun.

"Na základě dalšího šetření bude výše škody upřesněna," dodala mluvčí.

V plamenech byl celý dům

"Požár byl ohlášen 1 hodinu a 46 minut na naše krajské operační a informační středisko s tím, že hoří rodinný dům. Při příjezdu na místo a prvotním průzkumu bylo zjištěno, že hoří dvoupodlažní budova, osobní automobil ve vjezdu a přilehlé zemědělské přístavky na ploše 30 krát 50 metrů. Ihned bylo nasazeno 5C proudů. Do zásahu se zapojila i výšková technika a velkoobjemové cisterny," popsala Lucie Balážová.

Nasazena byla i termokamera. Hasiči dostali rozsáhlý požár pod kontrolu během hodiny a zároveň bránili okolní objekty v uliční zástavbě.

"Při následných hasebních pracích bylo využito vysokotlaké zařízení Cobra na likvidaci ohnisek v mezistropním prostoru. Ta se vyhledávala termokamerou, rozebírala se stropní a střešní konstrukce, aby se hasiči do těžce přístupných míst dostali a mohli je dohasit. Cobra byla využita také k injektáži trámů stropní konstrukce, aby se zamezilo šíření požáru na sousední objekt," upřesnila mluvčí hasičů.

Tělo mrtvého muže 

"Při hasebních pracích v okolí domu byla na zahradě nalezena osoba bez známek života. Přivolaný lékař zdravotnické záchranné služby konstatoval smrt," sdělila Lucie Balážová.

"Jedná se o tělo sedmdesátiletého muže, který měl k nemovitosti vztah. Šetřením se nepotvrdilo, že by jeho úmrtí souviselo s požárem domu. U zemřelého byla nařízena soudní pitva," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že v dopoledních hodinách proběhlo ohledání místa požáru ve spolupráci s psovodem a psím specialistou na vyhledávání ohnisek požárů a akcelerantů, vyšetřovatelů PČR a HZS, kriminalistickým technikem a specialistou chemikem z odboru kriminalistické techniky a expertiz.

"Příčina a okolnosti případu jsou v současné době v šetření a prozatím nemáme žádné bližší informace ke zveřejnění," dodala Zajícová.

Celonoční zásah

Zásah probíhal v dýchacích přístrojích, povolán byl rovněž protiplynový automobil se zásobou náhradní dýchací techniky. "Hasiči požár zlikvidovali krátce před sedmou hodinou ráno a požářiště předali k dohledu starostovi obce a místní dobrovolné jednotce," uzavřela Lucie Balážová.

Na místě zasahovaly profesionální jednotky ze stanic Prostějov a Olomouc a jednotky SDH Držovice, Prostějov-Vrahovice, Prostějov-Žešov, Plumlov, Kostelec na Hané, Dub nad Moravou a Mostkovice.