Požár viděli také řidiči, kteří projížděli po silnici R46.

„Pracuji v Brně, když jsem ráno vyjížděl od nás, viděl jsem plameny a kouř. Je prosinec, ráno mrzlo a padal sníh, to se nestává moc často, aby v tuto dobu hořelo," sdělil své pocity pětačtyřicetiletý Jan Smékal z Želče.

Mrazivé počasí a poletující sníh vytvářel pro samotné hasiče nestandardní podmínky při hašení. „Nepříjemnosti doplněné silným větrem v krátkosti přispělo k celkovému pohlcení velkého stohu intenzivními plameny, ostatně velký žár je stále vidět z dálky, například pro projíždějící řidiče u nedaleké rychlostní komunikace na Brno," sdělil ve čtvrtek ráno mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Poté co byl informován zástupce vlastníka stohu, došlo k dohodě o samovolném dohoření a dohledu brodeckou dobrovolnou jednotkou hasičů. Ta zde provedla hlídky okolo požářiště a zabezpečila i dalších několik stohů v těsné blízkosti.

„Silnější vítr by v případě změny směru mohl přenést nebezpečné ´hořící uhlíky´ z požářiště," vysvětlil Zdeněk Hošák.

Podle prvních zpráv v Želči řádil žhář.

„Co je příčinou vzniku požáru aktuálně prověřují hasiči ve spolupráci s Policií ČR. S největší pravděpodobností se jedná o úmyslné jednání neznámé osoby," uvedl k případu požáru na starém letišti mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák a doplnil, že škoda po požáru byla předběžně stanovena na 750 tisíc korun. Úmyslné zapálení potvrzují i policisté.

„Příčinou požáru bylo úmyslné jednání neznámého pachatele. případ je vyšetřován pro podezření z trestného činu poškození cizí věci," nechal se slyšet mluvčí policistů Josef Bednařík.