„V Kobylničkách se plameny rozšiřovaly kvůli silnému větru hrabankou a prohořívaly i v korunách stromů. Jejich intenzita doslova likvidovala pařezy vykácených stromů a prohořívala do kořenů. U požáru trávy a lesy zasahovalo několik hodin devět profesionálních jednotek,“ informoval v úterý v podvečer Zdeněk Hošák z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje s tím, jen samotná lokalizace požáru zabrala více než dvě hodiny. Nebezpečný oheň se během vteřin dokázal rozšířit řádově o desítky metrů a doslova zaháněl hasiče zpět do spáleniště.

„Zásobování vodou řešili více způsoby. V lese je menší jezírko ve skalách, kde byla nasazena plovoucí čerpadla a také cisterny jezdily kyvadlově k Myslejovické nádrži. Velkoobjemovou cisternu přivezli kolegové až z Olomouce. Oheň se šířil od menšího dřevěného přístřešku a vítr jej pak rozfoukal do přilehlého lesa. Rozloha požáru činila několik hektarů,“ doplnil Hošák. Zvládnout jej přitom pomáhali dobrovolní hasiči z Brodku u Prostějova, Určic, Plumlova, Ptení, Němčic nad Hanou, Prostějoviček i Krumsína.

„Dělal jsem odpoledne na zahradě a slyším houkačku. Po chvíli znovu a pak zas. O požáru jsem nevěděl, myslel jsem, že hasiči projíždějí novou cisternu, slyšel jsem totiž, že ji mají dostat. Od místních jsem se večer dozvěděl, že trávu, od které chytl les, vypaloval nejspíš někdo u zahradních chatek,“ nechal se slyšet Bedřich Jorda z Prostějova, který byl v úterý na své chalupě v Myslejovicích.

Požár lesa v Kobylničkách

Požár lesa v Kobylničkách

Požár lesa u Kobylniček Foto: HZSOK

Hořelo i ve Štarnově

Obdobný scénář měl i požár trávy ve Štarnově na Konicku. I zde se plameny zakously do menšího lesního porostu. Na počátku bylo opět vypalování trávy.

„Silný vítr během chvíle rozšířil požár před očima hříšníka o desítky metrů. Na likvidaci ohně se společně s profesionální jednotkou z Konice podílely další tři dobrovolnické jednotky z Přemyslovic, Nové Dědiny a Konice. Také ve Štarnově bylo potřeba neustále dovážet vodu z nedaleké vodní nádrže, kterou nasávalo plovoucí čerpadlo. Příčiny zmíněných požárů i hmotné škody jsou předmětem šetření.

Požár trávy ve Štarnově

Požár trávy u Štarnova. Foto:HZSOK

V Olomouckém kraji vzplála v úterý tráva rovněž u Oseku nad Bečvou, Dluhonic nebo Uhřičic.