„Porota hodnotila zejména podnikatelský příběh. V tomto případě panovala relativně velká shoda,“ konstatoval ředitel soutěže Zdeněk Strnad. Živnostnici k účasti vyzvali sami pořadatelé.

„Minulý rok mě starosta Brodku přihlásil do soutěže Podnikatel roku. Tam si mě organizátoři všimli a sami mě oslovili, jestli bych to letos nechtěla zkusit znovu,“ nechala se slyšet Jarmila Podhorná, která s podnikáním začínala před jedenácti lety. Poté, co odešla do důchodu.

„Vystudovala jsem přírodní vědy a pracovala jako učitelka. Celý život jsem se přitom intenzivně zajímala o alternativní medicínu, ovšem při zaměstnání jsem neměla šanci své znalosti využít. Možnost věnovat se svému koníčku naplno jsem dostala až ve chvíli, kdy jsem ukončila svou pedagogickou dráhu,“ vzpomíná Podhorná, která se pro výrobu bylinných tinktur rozhodla během studia Herbáře léčivých rostlin od Jiřího Janči a Josefa Zentricha.

Píše se v něm o novém léčebném směru, takzvané gemmoterapii, tedy léčbě pomocí výtažků z pupenů.

„Rostliny v pupenech přechovávají svůj genetický potenciál, proto se v nich shromažďují nejcennější látky, které tělo zotavují a současně působí preventivně,“ vysvětluje Jarmila Podhorná.

Ze sklepa do nových prostorBylinkářka Jarmila Podhorná z Brodku u Konice

Svou první laboratoř pro extrakci účinných látek z pupenů vybudovala ve sklepě vlastního domu. Po jedenácti letech investic už v podzemí nebádá, živnost nyní provozuje v nových prostorách. Ve firmě zaměstnává devatenáct lidí.

„Jednak členy rodiny, místní z Brodku a okolí a dojíždí k nám za prací i dva lidé z Prostějova,“ vypočítala Podhorná. Její podnik nabízí více než sto druhů bylinných tinktur z padesáti různých rostlin.

Výtažky z lichořeřišnice

„Oblíbené jsou například výtažky z lichořeřišnice, která během dvou měsíců v dýchacích i močových cestách likviduje většinu choroboplodných bakterií. Velmi dobré výsledky máme také s výtažky z topolu při borelióze,“ zmínila dva z úspěšných preparátů, jenž nejsou vedeny jako léky, ale jako potravinové doplňky.

Všechny byliny, které firma Jarmily Podhorné využívá, rostou v okolí Brodku u Konice.

„Do budoucna bychom chtěli mít vlastní zahradu. Projekt jsme zpracovali spolu s bývalým ředitelem průhonického parku, ovšem stálo by to osmnáct milionů, což si nemůžeme dovolit,“ zalitovala podnikatelka, která se snaží popularizovat alternativní medicínu prostřednictvím publikací a přednášek.

O soutěži

V Olomouckém kraji se do soutěže Živnostník roku přihlásilo 257 subjektů (109 živnostníků a 148 firem). „Zájem lehce narostl. Loni bylo o čtyřiadvacet účastníků méně,“ spočítal organizátor Zdeněk Strnad. Podle něj nejde jen o prestiž soutěže. „V první řadě si myslím, že nárůst, i když mírný, je důkazem toho, že malé české podnikání dokáže svou pílí a vůli zvládnout těžké podmínky,“ míní Zdeněk Strnad.

Kromě Jarmily Podhorné byla oceněna také společnost WEBA z Bystrovan vyrábějící součástky pro automobily. Stala se firmou roku. Byznys rebelem byl zvolen Jiří Žoch, jehož společnost nabízí ekologické likvidace aut. Poprvé se vyhlašovala také odpovědná firma. Tou se stala účetní firma MiRyz Soft z Dubicka. Všichni vítězové krajského kola postupují do celostátního finále. (mls)