VYZKOUŠEJTE:


Rybí polévka s mušlemi svatého Jakuba

 

 

Dušená ryba s rajčaty

 

 

 

Přiměřeně. Přesně takové množství jódu by měl mít náš organismus, abychom se vyvíjeli zcela bezproblémově. Přebytek i nedostatek jódu se projeví na našem těle velmi záhy.

Zejména ženy moc dobře vědí, že zdravotní problémy, které souvisejí s nedostatečnou či naopak zvýšenou funkcí štítné žlázy, patří mezi velmi nepříjemné a obtěžující. Přestože je problematika jódu spíše tématem lékařským, patří i do kuchyně.

Projevy nedostatku a přebytku jódu

Důležitý stopový prvek je velmi vzácný a na Zemi je přítomen pouze ve formě sloučenin. Většina z nich je rozpuštěna v mořské vodě a z toho plyne jediné mezi hlavní nositele jódu patří mořské ryby a mořské řasy. Jód je součástí hormonů vylučovaných štítnou žlázou, z nichž nejdůležitější je tyroxin.

Skupina hormonů štítné žlázy ovlivňuje především vývoj pohybové soustavy a mozku v raných fázích, a proto se může jejich nedostatek negativně projevit na inteligenci.

Průvodním jevem nedostatku jódu je struma, lidově také vole (zbytnělý krk). Struma je viditelná na první pohled, ovšem nedostatek jódu (hypotyreóza snížená činnost štítné žlázy) se dále projevuje únavou, zimomřivostí, tloustnutím, úbytkem vitality, poruchami sluchu či sklonem k depresím.

Ani přebytek jódu není důvodem k jásotu, neboť hypertyreóza jakožto zvýšená činnost štítné žlázy s sebou přináší také celou řadu obtíží teplá zpocená kůže, vypadávání vlasů, hubnutí, třes, úzkosti či poruchy činnosti srdce.

Ženy, ale v dnešní době už i muži, kteří se na poruchy funkce štítné žlázy léčí, vědí, že tato léčba je celoživotní a jakýkoliv výkyv může nepříjemně ovlivnit fungování lidského organismu.

Rizikové skupiny? Děti a ženy

Těhotenství hraje v životě ženy důležitou roli, avšak kromě těšení se na budoucího potomka je nezbytně důležitý přísun vitamínů a minerálů. A jód patří mezi ně. Jestliže nedostatkem jódu trpí těhotná žena, může dojít k výraznému poškození plodu. Pokud se žena včas neléčí, dochází k opoždění a poruše celkového vývoje plodu, které se nazývá kretenismus.

Jak tedy zajistit dostatečné množství jódu tak, aby naše tělo nevykazovalo žádné z výše uvedených obtíží? Předem je nutno říct, že potřebné množství jódu se odvíjí od věku, růstu, výživy, pohlaví, hmotnosti a okolní teploty.

Nelze tedy zcela přesně definovat množství jódu v organismu, ale existují doporučené hodnoty pro děti, dospělé, těhotné ženy a kojící matky. Za bezpečné a zcela dostatečné množství pro dospělého se považuje jeden až dva mikrogramy na kilogram hmotnosti, takže pokud vážíte šedesát kilogramů, doporučené množství jódu kolísá mezi šedesáti až sto dvaceti mikrogramy.

A jedna zajímavost jód přechází do mateřského mléka, a proto kojené děti jeho nedostatkem téměř netrpí. Mezi rizikové skupiny patří novorozenci, děti do tří let, dospívající, těhotné a kojící ženy.

Mořské ryby. Nejméně dvakrát týdně

Jak tedy pro organismus zajistit dostatečné množství jódu?

Odborníci radí jíst dostatek mořských ryb (sardinky, tresky, makrely, tuňák, losos), živočichů a mořských řas. A to nejméně dvakrát týdně, což je relativně často.

Ne každý má rád mořské ryby a takové mořské řasy jsou pro obyvatele vnitrozemí téměř nedostupné a jejich chuť i vzhled lehce nevábný. Co tedy dělat?

Další možností je jodizovaná sůl, která dodává každodenně většině z nás potřebné denní dávky jódu. Je součástí jedlé soli od padesátých let minulého století díky tomuto kroku se tehdy výrazně snížil počet pacientů trpících jeho nedostatkem.

Česká republika patří vzhledem ke svému geologickému složení a geografické poloze mezi oblasti s výrazným nedostatkem jódu v prostředí.

Pozor, rada ovšem nezní solte a solte rada zní, solte co nejméně.

Sůl totiž zatěžuje náš organismus sodíkem, takže s jedlou solí zacházejte opatrně. Když vám nechutnají ryby a solit se obáváte, jak tedy jinak do těla jód dostat? Pokud dvakrát denně zařadíte do svého jídelníčku mléko nebo mléčný výrobek, zcela jistě jód svému tělu dodáte.

Zelenina i bylinky

Stejně tak je jód obsažen v minerálních vodách a z takové vincentky jód doslova prýští. V současné době se také jód hojně přidává do dětských přesnídávek, nápojů, ale obsahují ho i piškoty, sušenky či pečivo. Nezanedbatelný obsah jódu mají též některé druhy zeleniny, jako mrkve, fazolky či rajčata a z ovoce jsou na jód bohatá jablka, maliny, višně, citrony či černý rybíz.

Stejně tak jód obsahují některé léčivé byliny či koření za všechny jmenujme česnek, tymián, fenykl, kontryhel, jitrocel či řebříček.

Kromě potravin s vysokým obsahem jódu existují také druhy, které blokují průchod jódu do štítné žlázy, jsou-li konzumovány ve velkém množství a za syrova. Mezi tyto potraviny se řadí zelí, květák, kapusta, špenát či růžičková kapusta.

Více receptů, tipů a návodů na: www.vseovareni.cz