Češi jsou ve světě známí jako národ chatařů a chalupářů. Prostorové podmínky, nejen co se kuchyně týče, bývají na letních bytech skromnější, jenomže hlad je díky zahrádkaření, procházkám v lese nebo koupání v blízkém rybníku zase mnohem větší.

A jen málokdo touží trávit volný čas zdlouhavým vyvařováním hladové rodině.

Velkým pomocníkem se v dnešní době stávají nejenom na chatách a chalupách tzv. multifunkční mikrovlnné trouby.

„Multifunkční mikrovlnné trouby kombinují vlastnosti klasických velkých trub a mikrovlnek, které většina lidí používá na ohřev již hotových pokrmů. Kombinací pečení a působení mikrovln je jakékoliv jídlo uvařené mnohem rychleji i mnohem úsporněji než u klasických trub,“ vysvětlila Eva Kučmášová ze společnosti, která taková zařízení vyrábí.

Multifunkční mikrovlnné trouby navíc často umožňují další způsoby vaření, jako je například grilování, úsporné pečení nebo vaření v páře, což je stále modernější způsob úpravy potravin bez ztráty výživových hodnot.

Vaření v páře je nejen mnohem zdravější, ale i rychlejší než to klasické.

Multifunkční mikrovlnná trouba tak zastoupí až tři další kuchyňské spotřebiče a ušetří cenný prostor v často miniaturních kuchyních na chatě či chalupě.

Kromě technického vybavení přidávají výrobci ke svým multifunkčním troubám i nejrůznější pomůcky jako například pečicí formu na chleba nebo tzv. crispový talíř, který maximálně zkrátí dobu pečení – polovina kuřete je hotová za pětadvacet minut, ale současně zachová pokrmu šťavnatost.

Příprava jídla v multifunkční mikrovlnné troubě je mnohem rychlejší, avšak stejně kvalitní jako při klasickém pečení. Díky některým speciálním funkcím (předprogramované recepty nebo snímače teploty a vlhkosti, pozn. aut.) je i mnohem snadnější, protože není nutné pokrm neustále hlídat a kontrolovat.

Trouba totiž díky šestému smyslu sama dokáže v průběhu vaření reagovat na stav pokrmu a přizpůsobovat tomu délku a intenzitu vaření.

Design připomíná klasickou troubu

Co se týče rozměrů, odpovídají multifunkční trouby přibližně velikosti mikrovlnek.

Na trhu je však možné pořídit i větší typy, které mají při zachování minimálních vnějších rozměrů trouby vnitřní objem jednatřicet litrů a průměr otočného talíře šestatřicet centimetrů. Pohodlně v nich upečete celé kuře nebo koláč.

Design multifunkčních trub připomíná spíše moderní klasické trouby s výklopnými dvířky, LCD displeji a nerezovou povrchovou úpravou.

Někteří výrobci dokážou uspokojit požadavky i náročnějších spotřebitelů a svým troubám dávají skutečně luxusní podobu pomocí vytříbeného designu a jedinečných materiálů.

Multifunkční mikrovlnné trouby šetří díky svým vlastnostem prostor, čas i peníze. To se vyplatí vždy, na chalupě to oceníte, až si budete chtít na chvilku odpočinout od špekáčků a brambor pečených v ohni.

VYZKOUŠEJTE!

Rychlé orientální kuře s rýží dušenou v troubě

Jídlo na chatu jako stvořené. Kuřecí směsi svědčí blesková příprava a o rýži se za vás postará trouba. Vy můžete mezitím popíjet kávu na terase.

Ingredience:
400 gramů kuřecích prsou, stroužek česneku, lžička kukuřičného škrobu, 2 lžičky kvalitní světlé sójové omáčky, nejlépe Kikkoman, 5 lžiček limetkové šťávy a 2 lžičky limetkové kůry, 200 mililitrů kuřecího vývaru, 2 jarní cibulky, 20 gramů strouhaného zázvoru, lžička chilli omáčky Sambal Oelek, případně tamarindové pasty

Postup:
V misce promíchejte nastrouhaný zázvor, sójovou omáčku, škrob, limetkovou šťávu i kůru, chilli omáčku
a jemně nasekaný česnek. Omyté maso nakrájejte na kostičky, vhoďte do rozpálené pánve, ideálně do voku,a osmahněte, aby maso získalo zlatavou barvu. Pak ho přelijte připravenou směsí a chvilku společně prohřejte.

Nakonec vmíchejte pokrájenou jarní cibulku a podle potřeby dochuťte sójovou omáčkou. Pokud se vám podaří sehnat citrónovou trávu, můžete ji do pokrmu přidat také. Dodáte mu lahodný orientální nádech.

Jako příloha se k tomuto rychlému jídlu hodí dušená rýže. Zvláště dobrá bude, když ji připravíte v troubě – navíc vám to dá minimum práce. Do vhodného hrnce nasypte kulatozrnnou rýži, není ji potřeba proplachovat. Zalijte ji studenou vodou tak, aby hladina sahala asi dva centimetry nad rýži.

Přihoďte oříšek másla a osolte. Hrnec dejte do trouby, asi za dvacet minut budete mít hotovo, není potřeba míchání, pouze přilijte trochu vody, pokud rýže už všechnu vsákla a je ještě tvrdá. Pak stačí přílohu načechrat vidličkou a můžete servírovat.


Pečeně z divočáka s knedlíky plněnými houbami a ořechy

Více receptů a informací naleznete na www.vseovareni.cz.

ŠKOLA VAŘENÍ DENÍKU

Nový díl Školy vaření najdete vždy v sobotním tištěném vydání vašeho regionálního Deníku.
25. června se věnujeme arabské kuchynii.

Martin Šinkovský