Zejména výrazná chuť, krásná barva a snadné pěstování stojí za širokou oblibou rajčat po celém světě.

Historie jejich pěstování je na evropském kontinentě relativně krátká, rajčata se do Evropy dostala společně s bramborami až po objevení Ameriky a dovezení semen a sazenic pokolumbovskými výpravami.

Zpočátku se pěstovala v Itálii a Portugalsku, a to paradoxně pro okrasu. Teprve později se začala používat jako plodová zelenina a bylo vyšlechtěno mnoho odrůd.

Největší počet odrůd má červené plody, existují však také odrůdy se žlutými, oranžovými, růžovými, fialovými, zelenými, černými, či dokonce bílými plody.

Lze dokonce narazit na žíhaná nebo pruhovaná rajčata. Ta, která se pěstují pro konzervování a do omáček, bývají podlouhlá, oblíbená jsou také mini rajčátka cherry. Mají výbornou chuť i výživovou hodnotu.

VYZKOUŠEJTE

Rajčata s ricottou

Rajčata s ricottou

Lilkové závitky v rajčatové omáčce

Lilkové závitky v rajčatové omáčce

Grilovaná rajčata

Grilovaná rajčata

Závin s rajčaty

Závin s rajčaty

Spousta antioxidantů

Rajčata obsahují vitamíny C, E a A, velké množství vlákniny i dalších zdraví prospěšných látek. Jsou to například draslík či železo nebo karoten. Podporují krvetvorbu, prospívají kůži, vlasům i nehtům.

Chrání srdce a posilují imunitu, mají také antibakteriální účinky a obsahují velké množství antioxidantů, které chrání naše zdraví před působením volných radikálů.

Samotná rostlina rajčete je jednoletá a velmi silně plodí. Pokud ji nezašťipujeme, hravě překoná dva metry.

Potřebuje velmi světlé a teplé stanoviště, dostatek místa kolem sebe a pravidelnou zálivku i přihnojení.

Díky svému snadnému pěstování ze semen si rajče našlo širokou skupinu pěstitelů z řad zahrádkářů, oblíbené je i pěstovaní v nádobách na balkonech.

Rajčata jsou velmi oblíbeným druhem zeleniny a patří určitě do každé zahrady, zahrádky nebo do květináče či truhlíku, odkud zralé plody zamíří rovnou do kuchyně. Tam z nich připravujeme saláty, polévky, omáčky, zapékáme je, vaříme i dusíme.

K zamrazení nejsou příliš vhodná, proto z nich připravujeme protlaky, leča nebo kečupy. Nejchutnější jsou však sušená.

Více receptů, tipů, rad a nápadů na www.vseovareni.cz